پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجلیل شدند
پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجلیل شدند
پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور نماینده عالی دولت در استان و بمناسبت هفته پژوهش تجلیل شدند.

طی مراسمی به مناسبت هفته پژوهش، با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان، از بیش از ۵۰ پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان تقدیر و تجلیل شد.

استاندار گیلان در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن همایش‌های معاونت بهداشتی با تأکید بر رویکرد بومی در حل مشکلات و چالش‌های نظام سلامت، اظهار کرد: پژوهشگران و نخبگان داخلی به‌ویژه در نظام سلامت باید نگاهشان به استعداد و توانمندی‌های داخل باشد.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران در طول انقلاب اسلامی و خط‌شکنی این تحریم‌ها توسط پژوهشگران، افزود: پژوهشگران در طول انقلاب اسلامی با خودباوری و استقلال فکری خود ثابت کرده‌اند می‌توانند روی پای خود بایستند و کشور را از تلاطم تحریم نجات دهند.

استاندار گیلان یکی از افتخارات پژوهشگران نظام سلامت را تولید واکسن کرونا برشمرد ، گفت: تولید واکسن در کشور نشان داد نخبگان نظام سلامت قابلیت رقابت با همتایان خارجی خود را در دنیا دارند.

نماینده عالی دولت در گیلان، دولت سیزدهم را حامی نخبگان، پژوهشگران و فرهیختگان دانست و تصریح کرد: دولت زمین، زیرساخت‌ها و امکانات لازم را با جدیت در اختیار پژوهشگران می‌گذارد و خود نیز اولین مشتری تولیدات داخلی آن‌ها است.

 عباسی با اشاره به توان و استعداد بالای نخبگان علمی سلامت‌محور در گیلان، گفت: بسیاری از معضلات زیست‌محیطی و سلامت‌محور کشور با توان و استعداد نخبگان و پژوهشگران گیلانی قابل‌حل است.

وی با اشاره به سفر اخیر خود به روسیه و آمادگی گیلان برای جبران بخشی از نیازمندی‌های سلامت‌محور استان‌های داغستان و آسترخان، خاطرنشان کرد: هزینه‌های سلامت در داغستان و آستراخان بسیار بالا است و گیلان می‌تواند امروز به بهترین مقصد گردشگری سلامت در شمال کشور برای گردشگران روسی تبدیل شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به عزم دولت به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام درمانی در گیلان، گفت: احداث مراکز درمانی در استان گیلان با شتاب بیشتری در حال پیگیری است و یقیناً با توسعه حمل نقل ترکیبی به‌ویژه هوایی و توسعه زیرساخت‌های درمانی، گردشگر سلامت در استان به معنای واقعی ایجاد خواهد شد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه امروزه تولید دانش و فناوری از جمله مهم‌ترین شاخص‌های توسعه‌یافتگی در جوامع پیشرفته به شمار می‌رود، اظهار کرد: همچنان که پژوهش در توسعه همه‌جانبه، نقشی برجسته و انکارناپذیر دارد، بدون تردید؛ می توان پژوهش را نیروی محرکه توسعه در تمامی حوزه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دانست.

همچنین نماینده عالی دولت در استان در حاشیه برگزاری این مراسم؛ از نمایشگاه توانمندیها و دستاوردهای پژوهشگران نظام سلامت در رشت بازدید کرد.