همه ظرفیت‌ها برای تامین آب زراعی به کار گرفته شود
همه ظرفیت‌ها برای تامین آب زراعی به کار گرفته شود
استاندار گیلان با اشاره به مشکلات استان در تامین آب زراعی سال گذشته، گفت: امسال باید زیرساخت‌های لازم مهیا و از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود در مناطق برای تامین آب بهره گرفته شود.

اسدالله عباسی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گیلان افزود: با توجه به گزارش های اخذ شده نگرانی‌هایی در حوزه کم آبی وجود دارد که باید پیش بینی های لازم را داشته باشیم و استان حقابه خود را از استان‌های مجاور در حوضه آبریز دریافت کند.

وی با اشاره به سدسازی های انجام شده در بالادست اظهار کرد: وزارت نیرو در پرداخت حقابه استان گیلان مساعدت لازم را داشته باشد و شرکت آب منطقه ای نیز این موارد را به طور جد پیگیری کند تا نیاز استان تامین شود همچنین درخواست داریم وزارت نیرو مجوز سدسازی جدید در این حوضه صادر نکند.

استاندار گیلان گفت: این استان دارای چند سد لاستیکی و دو پروژه ناتمام سدسازی پلرود و شفارود است که تاکنون به بهره برداری نرسیده لذا برای تامین آب مورد نیاز متولیان باید شبکه ها و کانال های آبی را لایروبی و بازسازی کرده و اعتبار مورد نیاز بازسازی دائمی سردهنه ها را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی اضافه کرد: جهاد کشاورزی، شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب سهم اراضی کشاورزی ۲۳۸ هکتاری گیلان از سد سفید رود را مشخص کنند که چه میزان از این آب به روش های سنتی، حفر چاه و انتقال آب به مزارع تامین می شود.

وی ادامه داد: همچنین جهاد کشاورزی درخصوص شخم زمستانه اطلاع رسانی لازم را برای کشاورزان داشته باشد، مسائل تخصصی را دسته بندی، اطلاع رسانی و مصرف بهینه آب را به صورت فنی درجه بندی کند.

عباسی گفت: باید دست در دست هم برای داشتن سال زراعی خوب در آینده برنامه ریزی کنیم و از همه ظرفیت ها در این زمینه بهره لازم را ببریم.

در این جلسه که فرمانداران شهرستان های استان به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند، تعدادی از اعضا گزارشی از آخرین وضعیت عملکردی خود را ارائه کردند.