فرآیند مرمت عمارت بلدیه رشت از پیشرفت فیزیکی متوازن برخوردار است
فرآیند مرمت عمارت بلدیه رشت از پیشرفت فیزیکی متوازن برخوردار است
خاطره محجوب با اشاره به تاکید رحیم شوقی شهردار مبنی بر نظارت مناسب در فرآیند مرمت و بازسازی مرحله دوم ساختمان ساعت (عمارت بلدیه) واقع در میدان شهدای ذهاب اظهار کرد: ۲۸ شهریور ماه سال جاری مرحله دوم فرآیند مرمت عمارت بلدیه آغاز شده و به مدت ۱۸ ماه ادامه دارد.
وی ادامه داد: عملیات پاکسازی و امحای ادوات الحاقی، اجرای سربندی چوب های بام، برداشت اندودها و لایه های فرسوده دیوارهای داخلی و بدنه نما، جمع آوری و رنگ برداری درب و پنجره های چوبی، اجرای گچ و خاک جهت مرمت نماهای گچی، توسط پیمانکار پروژه در حال انجام است.
معاون بازآفرینی سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت با بیان اینکه اجرای پروژه مرمت و بازسازی عمارت بلدیه از پیشرفت فیزیکی ۱۲ درصدی برخوردار است، تصریح کرد: روند عملیات مرمت و بازسازی عمارت بلدیه رشت نشان دهنده پیشرفت فیزیکی متوازن است.
محجوب، معارضان پیرامونی ذیل ساختمان را از چالش های اصلی روند مرمت و بازسازی عمارت بلدیه عنوان کرد و افزود: با توجه به مکاتبه های انجام شده، ابتدا بانک سپه ذیل ساختمان ساعت و داروخانه کارون همکاری لازم را جهت تخلیه و انتقال انجام دادند ضمن اینکه سرپرستی بانک ملت استان با انجام توافق ها و حسن همکاری صورت گرفته پس از ارزیابی قیمت سرقفلی و سیر مراحل قانونی، سرقفل واحد مذکور را به شهرداری رشت واگذار می کند.
معاون بازآفرینی سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت به ثبت عمارت بلدیه رشت در فهرست آثار ملی اشاره کرد و گفت: نظارت عالیه بر نحوه اجرای عملیات مرمت و بازسازی به عهده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان است.
محجوب با بیان اینکه بنای ارزشمند تاریخی بلدیه رشت یکی از مهمترین رویدادهای مرمتی آثار ملی در سطح کشور محسوب می شود، یادآور شد: خاص بودن عمارت با هویت و حافظه تاریخی مردمان شهر رشت و استان پیوندی ناگسستنی دارد و براین اساس تلاش مجموعه شهرداری رشت و در ذیل آن، سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری به عنوان کارفرمای پروژه، معطوف بر این است که پروژه مذکور با کیفیت مناسب و در زمان تعیین شده به اتمام برسد تا در نهایت و پس از اتمام فاز نهایی (تهیه و نصب تاسیسات گرمایشی و سرمایشی) عمارت شهرداری رشت با کاربری موزه بلدیه و مردم شناسی به شهروندان و هموطنان گرامی به عنوان ذی نفعان و بهره برداران واقعی ارائه شود.