تقویت سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی با همراهی رسانه ها میسر است
تقویت سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی با همراهی رسانه ها میسر است
استاندار گیلان تاکید کرد: رسانه‌ها با استفاده از ظرفیت های مختلف در مقابل جنگ رسانه ای و روانی امروز دشمن در راستای تقویت سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی در جامعه، هنرمندانه تلاش کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی ظهر امروز (یکشنبه) در جلسه شورای اطلاع رسانی استان با ابراز تاسف از حادثه تروریستی کرمان، اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی هربار شدیدتر از قبل برای نابودی ایران اسلامی تلاش می کنند و تمام قوای خود را برای اجرای سیاست های پلید و عیدانسانی خود به کار می بندند.
وی ناامیدی و دلسردی از آینده کشور را هدف اصلی دشمنان خارجی و داخلی خواند و افزود: امروز فتنه افکنی دشمنان بر موضوع انتخابات متمرکز شده ، چنانکه کاهش مشارکت رمز فتنه دشمنان در انتخابات است.
عباسی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب چهار محور مهم مشارکت ، امنیت ، سلامت و رقابت انتخاباتی را مطالبه کردند و حضور نیروهای انقلابی در انتخابات را موجب امیدواری بدنه اجتماع خواندند.
نماینده عالی دولت در گیلان حرکت در مسیر تبیین شده از سوی حضرت آیت الله خامنه ای را ضروری دانست و تصریح کرد : وظیفه ما فراهم آوردن شرایط کافی برای آگاهی بخشی به مردم است تا شاهد افزایش مشارکت اجتماعی در این عرصه سرنوشت ساز باشیم.
استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت شورای اطلاع رسانی در مسیر روشنگری و اطلاع رسانی هوشمندانه، گفت: لازم است برنامه هایی مدون و اجرایی برای برگزاری هرچه باشکوه تر انتخابات در این شورا مصوب نماییم.
وی با تقدیر از رسانه های رسمی که همراهی و همکاری خوبی در مسیر اگاهی بخشی به جامعه و روشنگری دارند، گفت: شمار اندکی از رسانه ها به دلایلی، همسو با دولت نیستند و تلاش دارند با هدف قرار دادن نماینده عالی دولت و حتی بی اثر نشان دادن اقدامات صورت گرفته، در جامعه موج نا امیدی ایجاد کنند که این اقدام بی اعتمادی اجتماعی را نیز ترویج می دهد.
عباسی تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان باید در چارچوب قانون با رسانه های غیرمنصف که سعی در تشویش افکار عمومی و نشر اکاذیب دارند، برخورد کند.
استاندار گیلان ارتقای سواد رسانه ای را نیاز امروز جامعه رسانه و حتی مدیران خواند و افزود: در این مسیر استفاده از ظرفیت اساتید برجسته و آشنا با قانون مطبوعات یک ضرورت است.
وی باید و نباید های قانون تبلیغات در فضای مجازی را نیازمند معرفی دانست و گفت: تاثیر رسانه ها در رفتار انتخاباتی مبرهن و آشکار است، از اینرو فعالان این بخش باید با حفظ بی طرفی، پرهیز از نقد غیر منصفانه و تخریب شخصیت ها به مدیریت فضای رسانه ای بپردازند.
وی به نقش روابط عمومی ها در تنویر افکار جامعه مخاطب خود اشاره کرد و افزود: در راستای اطلاع رسانی هر چه بهتر خدمات و تلاش های دولت، روابط عمومی ها و مدیران دستگاه های اجرایی که در انعکاس عملکردها دچار ضعف و ناتوانی هستند ، شناسایی و در جلسه شورای اطلاع رسانی معرفی شوند.
نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: برای مقابله با اقدامات دشمن باید مختصات فضای افکار عمومی را به صورت کامل درک کنیم تا در ادامه ارتباط ما با جامعه به درستی برقرار و عملیات رسانه‌ای موفق انجام شود.
وی تصریح کرد: ادارات و نهادها جهت مشارکت جویی در انتخابات برنامه های اثربخش و متفاوت از سالهای گذشته را طراحی و اجرا کنند و در سربرگ اداری و مکاتبات دستگاه ها پیامی مبنی بر مشارکت انتخاباتی درج کنند.
استاندار گیلان اطلاع رسانی روند انتخابات و ارائه روزشمار برگزاری انتخابات به شیوه هنرمندانه را اقدامی لازم از سوی دستگاه ها و نهادها برای مخاطبان آن بخش خواند و اضافه کرد: درخصوص دسترسی بهتر اهالی رسانه به اینترنت ، شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات نسبت به ارائه بسته های تشویقی ویژه همچون اینترنت رایگان ، نیم بها برای فعالان این بخش اقدام کند.
وی اظهار کرد: فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز با همکاری روابط عمومی استانداری گیلان ، حوزه هنری و بسیج رسانه ، جشنواره رسانه ای را با رویکرد شور و نشاط پیش از انتخابات طراحی کنند و محتوای ارسالی در جشنواره را با نام صاحب اثر برای فضاسازی انتخابات مورد بهره برداری قرار دهند.
عباسی از صدا و سیما نیز خواست تا با طراحی مسابقات تلویزیونی شبانه با محوریت قانون انتخابات ، نسبت به آگاهی بخشی عمومی اقدام کند و بصورت نوبتی دستگاه های اجرایی جوایز آن را تامین نمایند.
وی با بیان اینکه باید در فضاسازی محیطی و تدوین برنامه های انتخاباتی جامعه روستایی و رای اولی ها ویژه دیده شوند، گفت: انتخابات برای همه لایه های جامعه است و باید کام همه اقشار از شور و نشاط این جشن ملی شیرین شود.
*تولید محتوا و روایت اول باید در سکو های داخلی انجام شود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان نیز با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های سکو های داخلی در بیان روایت اول‌ها رویدادها گفت : باید با کنترل و رصد فضای مجازی بر روی پلتفرم های داخلی، تولید محتوا و بیان روایت اول را در این حوزه  بدست گیریم.
محمد جلائی اظهار کرد: انتشار وقایع دلخراش غزه در تیک تاک رقم خورد ، ما نیز می توانیم با استفاده از سکو های داخلی تولید محتوا مناسب و اثرگذار و برتر داشته باشیم.
وی با اشاره به وقایع مختلفی که استان در ماه های اخیر به وقوع پیوست ، گفت: در این وقایع و حوادث ، روایت اول با استفاده از ظرفیت رسانه های داخلی موجب شد تا معاند فرصت و فضای مانور از رسانه های معاند گرفته شد.
در این جلسه همچنین هریک از اعضا به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.