3600 تن قارچ خوراکی در گیلان تولید شد
3600 تن قارچ خوراکی در گیلان تولید شد
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تولید بیش از سه هزار و ۶۰۰ تن قارچ خوراکی در گیلان خبر داد.

منوچهر پارسافر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در گیلان بیش از سه هزار و ۶۰۰ تن قارچ  خوراکی تولید می‌شود، اظهار کرد: بیش از ۷۵۰ تن آن در بخش مشاغل خانگی پرورش داده می‌شود.

تولید بیش از ۳۶۰۰ تن قارچ خوراکی در گیلان

وی با بیان اینکه به‌زودی یک واحد تولید قارچ ۶۶۰ تنی در گیلان افتتاح خواهد شد، افزود: شهرستان‌های املش، رشت، انزلی، آستارا، ماسال، فومن و صومعه‌سرا قطب پرورش قارچ خوراکی به‌صورت صنعتی هستند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به پروتئین مناسب قارچ و افزایش مصرف آن در استان بیان کرد:  قارچ‌های تولیدی گیلان به دلیل کیفیت مطلوب، علاوه بر تأمین نیاز داخلی به بازار دیگر استان‌ها صادر می‌شود.

افزوده شدن  ۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های گیلان

پارسافر از افزوده شدن  ۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های گیلان خبر داد و گفت: ۴۱ متقاضی احداث گلخانه به بانک عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی شدند.

وی با بیان اینکه ۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های استان گیلان افزوده خواهد شد، تصریح کرد: این میزان سطح با ۴۱ بهره‌بردار و تسهیلات بانکی به مبلغ ۱۱۷۰ میلیارد ریال به بانک معرفی‌شده است. 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها را در طول برنامه ششم و بر اساس سطوح ابلاغی پروژه تولید در محیط‌های کنترل‌شده گلخانه‌ای در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: هدف از اجرای این پروژه افزایش تولید و ضریب امنیت غذایی، مصرف بهینه آب و ارتقای بهره‌وری آب، افزایش صادرات در جهت مثبت کردن تراز تجاری در بخش کشاورزی و اشتغال پایدار است.

پارسافر با اشاره به اینکه  سطح گلخانه‌های استان بالغ‌بر ۷۱ هکتار است، گفت: بر اساس برنامه ابلاغی از سوی دفتر وزارتی در سال ۹۸ در برنامه ششم توسعه، ۸۰ هکتار سطح توسعه گلخانه‌ها در استان گیلان هستند.

وی با بیان اینکه با توجه به تمهیدات لازم در اعطای تسهیلات به احداث گلخانه در استان این روند رو به افزایش خواهد بود، تصریح کرد: متقاضیان پس از اخذ پروانه تأسیس از سوی سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان و یا در قالب واحدهای کوچک‌مقیاس در سامانه سیتا جهت دریافت تسهیلات ثبت‌نام کرده تا پس از بررسی به بانک عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی شوند.