کنترل میزان تولید و مصرف برق با مدیریت اضطراری بار
کنترل میزان تولید و مصرف برق با مدیریت اضطراری بار
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با تأکید بر تناسب میزان تولید و مصرف انرژی برق گفت: عدم تناسب میزان تولید و مصرف انرژی برق باید با مدیریت اضطراری بار کنترل شود تا وقفه ای در پایداری شبکه به وجود نیاید.

عظیم بلبل آبادی صبح امروز در گردهمایی مشترکین برق منطقه‌ای گیلان با بررسی عملکرد برنامه‌های پاسخگویی بار در سال 97 و پیش‌بینی شرایط تابستان امسال اظهار کرد: شرکت برق منطقه‌ای گیلان، سال گذشته در تأمین انرژی برق مطمئن و پایدار مشترکین صنایع و همچنین مشترکین بخش‌های تجاری، خانگی با چالش‌هایی روبرو بود که خوشبختانه با همکاری‌های لازم به‌خوبی از پیک‌بار عبور کردیم.

وی با اشاره به میزان ظرفیت انرژی برق تولیدی از نیروگاه‌های در حال بهره‌برداری در سطح استان گیلان گفت: از هشت نیروگاه کوچک و بزرگ در سال گذشته، دو هزار و 826 مگاوات بوده که پیک‌بار غیر هم‌زمان سال گذشته نیز که در 9 مرداد اتفاق افتاد، هزار و 185 مگاوات بود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به مقایسه تولید برق در استان نسبت به پیک‌بار غیر هم‌زمان مصرف بیان کرد: میزان مصرف انرژی برق در استان پایین‌تر از میزان تولید آن است.

بلبل آبادی با بیان اینکه در سال گذشته میزان تولید انرژی برق نیروگاه‌های کل کشور از میزان نیاز مصرف کشور پایین‌تر بود، افزود: چالش‌هایی که وجود دارد به دلیل تأمین انرژی برق سراسر کشور است.

وی با اذعان به اینکه پایین‌تر بودن میزان تولید انرژی برق در کشور نسبت به میزان مصرف آن، دیسپاچینگ ملی اجازه پیشی گرفتن میزان مصرف از میزان تولید را نمی‌دهد، تصریح کرد: پیشی گرفتن میزان مصرف انرژی برق بر تولید، فروپاشی شبکه سراسری، ناپایداری و درنتیجه چالش‌هایی را به دنبال خواهد داشت و بازگرداندن شبکه به حالت عادی نیز زمان‌بر و هزینه‌بر است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با تأکید بر تناسب میزان تولید و مصرف انرژی برق گفت: عدم تناسب میزان تولید و مصرف انرژی برق باید با مدیریت اضطراری بار کنترل شود تا وقفه‌ای در پایداری شبکه به وجود نیاید.

بلبل آبادی با تشکر از همکاری مشترکین صنایع استان با صنعت برق در راستای کاهش مصرف در سال گذشته بیان کرد: صاحبان صنایع در استان با اجرای طرح تعطیلات تابستانی و ذخیره عملیاتی همکاری خوبی را با شرکت برق منطقه‌ای استان داشتند.

وی با بیان اینکه امید است در عبور از پیک تابستان 98 نیز همکاری مشترکین صنایع استان ادامه یابد، افزود: با توجه به شرایط عمومی کشور در راستای عبور از پیک مصرف، بحث مدیریت اضطراری بار، طرح تعطیلات تابستانی و ذخیره عملیاتی طی سال جاری نیز باید در دستور کار قرار گیرد.