میزان بارش‌ها در محور رشت به قزوین شدت یافت
میزان بارش‌ها در محور رشت به قزوین شدت یافت
رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی گیلان گفت: میزان بارش‌ها در محور رشت به قزوین شدت بیشتری دارند و لازم است اقدامات لازم برای جلوگیری از خطرات احتمالی صورت گیرد.

سین عابد ظهر امروز در جلسه مدیریت بحران شهرستان رشت اظهار داشت: سامانه‌ای که در حال حاضر در استان گیلان فعالیت دارد از جنوب رشته کوه البرز فعال شده و قرار است که در چند روز آینده شدت بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی گیلان گفت: برآورد ما این است که از عصر امروز تا صبح فردا بین 6 تا 12 میلی‌متر بارندگی برای استان گیلان داشته باشیم و شدت بارندگی‌ها در غروب روز دوشنبه افزایش یافته و به 15 تا 30 میلی‌متر می‌رسد.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی تا عصر دوشنبه در جلگه مرکزی استان گیلان بین 20 تا 40 میلی‌متر پیش‌بینی شده است تصریح کرد: از فردا شب میزان بارندگی‌ها کاسته شده و از روز سه‌شنبه این سامانه بارشی کم‌کم از استان خارج می‌شود.

عابد با اشاره به این که بیشترین بارش‌ها روی مرز قزوین و گیلان است خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که این بارش‌ها باعث آبگرفتگی در شهرستان رشت شوند از همین رو لازم است که اقدامات لازم برای پیشگیری از خطرات احتمالی صورت گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات هواشناسی گیلان با بیان اینکه الگوها نشان می‌دهند که بارش‌ها در محور قزوین به رشت شدت بیشتری دارند گفت: هسته بارش‌ها روی ارتفاعات جنوبی گیلان است و برآورد می‌کنیم که در جلگه مرکزی استان گیلان بین 70 تا 100 میلی‌متر بارندگی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش‌ها در روز دوشنبه قابل توجه است تصریح کرد: شدت باد در ارتفاعات غربی و جنوبی استان گیلان زیاد است و انتظار بارش برف در ارتفاعات استان مثل شهرستان ماسوله را داریم و این شرایط تا روز شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

عابد با بیان اینکه دمای کنونی شهرستان رشت 7 درجه سانتیگراد است و ممکن است تا 5 درجه نیز کاهش پیدا کند افزود: دریا مواج بوده و جاده‌ها نیز لغزنده هستند و دید عمومی کاهش پیدا می‌کند و لازم است که مسافران تجهیزات زمستانی را با خود به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه از روز سه‌شنبه هفته آینده انتظار افزایش دما را در استان گیلان داریم خاطرنشان کرد: بارش‌ها در حوزه آبریز سد سفیدرود قابل توجه است و باید از این فرصت برای ذخیره آب استان گیلان در سال 98 استفاده حداکثری کنیم.