شخم اول در 80 درصد شالیزارهای لاهیجان انجام شد
شخم اول در 80 درصد شالیزارهای لاهیجان انجام شد
مدیر جهاد کشاورزی لاهیجان اعلام کرد: عملیات شخم اول تاکنون در 80درصد از اراضی شالیزاری این شهرستان انجام شده است.

جلال ملاجعفری افزود: تاکنون 19هزار هکتار از 23 هزار و 816 هکتار (معادل 80درصد ) اراضی شالیزاری لاهیجان شخم اول زده شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین عملیات خزانه گیری برنج در شالیزارهای شهرستان لاهیجان در سطح دو درصد صورت گرفته که می توان گفت کشت و کار برنج بطور جدی در این شهرستان آغاز شده است.
ملاجعفری تصریح کرد: برای تشویق شالیکاران 116 تن بذر گواهی شده از نوع ارقام هاشمی و گیلانه نیز بین کشاورزان شهرستان لاهیجان توزیع شده است .
به گفته مدیر جهادکشاورزی لاهیجان ، تمامی عملیات کشاورزی اعم از شخم با نزولات جوی و آب های جاری انجام شده و تاکنون به دلیل افزایش بارندگی نیازی به آب سد سفیدرود نبوده است.
وی خاطرنشان کرد:با توجه به بارندگی های مناسب سال گذشته و فروردین ماه جاری ، برخلاف سال گذشته که مشکل کمبود آب برای شخم وجود داشت و آب سدسفیدرود دیر باز شد، امسال مشکل کمبود آب در مزارع شالیزاری وجود ندارد و در مزارع شالیزاری این شهرستان آب کافی وجود دارد.
وی به کشاورزان توصیه کرد: تقویم زراعی در خزانه گیری برنج که از هفدهم فروردین ماه در گیلان آغاز شده را رعایت کنند و برای محصول بیشتر و مرغوبتر با کارشناسان جهادکشاورزی در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.
سطح زیرکشت برنج شهرستان لاهیجان 23 هزار و 816 هکتار و متوسط عملکرد شلتوک آن چهار هزار و 297 کیلوگرم در هکتار است .
حدود 22هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان لاهیجان از طریق شبکه های آبیاری سد سفیدرود و به صورت تلفیقی( آب بندان ها ) استفاده می کنند.