زنگ خطر افزایش بیماری التهاب روده در ایران
زنگ خطر افزایش بیماری التهاب روده در ایران
رئیس انجمن متخصصین گوارش و‌ کبد ایران با بیان اینکه شیوع بیماری‌های التهابی روده بیماری در ایران افزایش یافته، گفت: بیماری کرون (IBD) در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد افزایش‌یافته و زنگ خطری برای کشور به حساب می‌آید.

کنگره بیماری‌های التهابی روده صبح امروز با حضور معاون حقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رئیس کنگره و نیز رئیس انجمن متخصصین گوارش و‌ کبد ایران در سالن همایش پایپتال در رشت برگزار شد.

بیماری التهابی روده یکی از بیماری‌های مزمن و شایع در بین جوانان بوده که در ۲۰ سال گذشته روند رو به افزایشی داشته است.

بیماری التهابی روده شامل کولیت زخمی شونده و کرون است، کولیت زخمی شونده روده بزرگ را درگیر و موجب ایجاد زخم در آن می‌شود که بیشتر در بین گروه‌های سنی ۲۰ تا ۳۰ سال رخ می‌دهد ولی بیماری کرون در تمام طول دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را درگیر و با علائمی چون اسهال، شکم درد، دل‌پیچه و کاهش وزن بروز کرده و بیشتر افراد با میانگین سنی ۵۰ سال را درگیر این بیماری می‌کند که با تلاش محققان پیشرفت خوبی در حوزه تشخیص و درمان این بیماری انجام‌شده است.

رضا ملک‌زاده در این کنگره با بیان اینکه شیوع بیماری‌های التهابی روده بیماری در ایران افزایش یافته، اظهار کرد: بیماری کرون (IBD) در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد افزایش‌یافته و زنگ خطری برای کشور به حساب می‌آید که امیدوارم به کنترل آن توجه شود.

وی با اشاره به عوامل ایجادکننده بیماری کرون گفت: علیرغم تلاش‌های انجام‌شده هنوز دلیل مشخصی برای بیماری کرون (IBD) کشف نشده اما مهم‌ترین آن عوامل محیطی و ژنتیکی است.

رئیس انجمن متخصصین گوارش و‌ کبد ایران با بیان اینکه اگر غربالگری بیماری کرون به‌موقع انجام شود در کاهش شیوع بیماری کمک می‌کند، تصریح کرد: هر فردی که در خانواده خود سابقه بیماری کرون را دارد باید هر 6 ماه یا یک سال یک‌بار به غربالگری رفته و در صورت مشاهده بیماری و یا علائم آن درمان خود را آغاز کند تا با خیالی آسوده به زندگی خود بپردازد.

ملک‌زاده با تأکید بر قابل‌کنترل بودن بیماری کرون افزود: یک تفکر در بین بیماران مبتلا به بیماری کرون وجود دارد و آن عدم درمان این بیماری است درحالی‌که اگر به‌موقع بتوان این بیماری را تشخیص داد به‌راحتی قابل‌درمان است.

وی با درخواست از پزشکان برای توجه به راه‌های درمان بیماری کرون گفت: پزشکان ما نباید در شناسایی و اطلاع از راه‌های درمان بیماری کرون کوتاهی کنند زیرا راه‌های درمان بیماری کرون به سرعت ‌تغییر کرده و باید پزشکان مرتبط با این رشته به‌روز شوند.

رئیس انجمن متخصصین گوارش و‌ کبد ایران با بیان اینکه اگر یک دارو برای درمان بیماری کرون پاسخ مناسبی نداده است باید داروهای دیگر استفاده شود، بیان کرد: راه‌ها و داروهای مختلفی برای درمان بیماری کرون وجود دارد و پزشکان نباید تنها بر روی یک نوع دارو تمرکز کنند زیرا ممکن است دارو مدنظر برای آن بیمار پاسخگو نبوده و از داروهای دیگر استفاده شود.

ملک‌زاده با اشاره به ظرفیت بسیار بالای تکنولوژی در مراقبت از بیماری کرون تصریح کرد: اکثر بیماران که به همکاران ما مراجعه می‌کنند دارای موبایل‌های هوشمند هستند و اگر بتوانیم یک برنامه مشخص برای بیماری کرون در موبایل‌های هوشمند درست کنیم می‌توان به‌راحتی بیماران مبتلا به کرون را کنترل کرد.

وی با اشاره به  علائم ابتلا به بیماری کرون گفت: بیماری کرون معمولاً با نشانه‌هایی مانند اسهال خونی بلغمی یا اسهال بدون خون، درد شکم و کاهش وزن نمایان می‌شود که البته ممکن است همه این نشانه‌ها باهم در یک فرد دیده نشود.