برخی‌ها از شرایط اراضی نسقی و فاقد سند مالکیت در شهر رشت سوء استفاده می‌کنند
برخی‌ها از شرایط اراضی نسقی و فاقد سند مالکیت در شهر رشت سوء استفاده می‌کنند
شهردار رشت ساخت و ساز در زمین‌های نسقی آن هم بدون رعایت اصول مهندسی را امری مخاطره‌آمیز دانست و گفت: برخی‌ها از شرایط اراضی نسقی و فاقد سند مالکیت سوء استفاده می‌کنند.

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، سید محمد احمدی شهردار رشت پنج‌شنبه ۹ بهمن در دیدار و گفت‌وگوی صمیمانه با اهالی محله شهیدحمیدیان که در مسجد امام رضا(ع) برگزار شد اظهار داشت: ساخت و ساز در زمین‌های نسقی آن هم بدون رعایت اصول مهندسی امری مخاطره‌آمیز است و باید جلوی چنین اقداماتی گرفته شود.

شهردار رشت ضمن ابراز خرسندی از اینکه در جمع اهالی محله شهید حمیدیان حضور دارد افزود: دیدارها و گفت‌وگوهایی که با مردم و اهالی محلات مختلف شهر رشت برگزار کرده و انجام می‌دهیم بسیار مفید است زیرا علاوه بر ایجاد یک تعامل دو سویه باعث می‌شود با مشکلات و دغدغه‌های مردم و شهروندان بیشتر آشنایی پیدا کنیم.

احمدی حضور مستمر در محلات کمتر برخوردار شهر رشت را یکی از اولویت‌های شهرداری دانست و عنوان کرد: البته در این دیدارها تمام مشکلاتی که از سوی اهالی محلاتی مانند حمیدیان در بحث امور فرهنگی و یا معضل فاضلاب مطرح می‌شود تنها به شهرداری مرتبط نیست و حل آن‌ها به همت و تلاش سایر دستگاه‌های ذیربط نیاز دارد.

وی زمین‌هایی که سند مالکیت ندارند را هم مورد اشاره قرار داد و با اشاره به اینکه موضوع یاد شده از جمله چالش‌های شهر رشت به شمار می‌آید گفت: برای مدیریت در بحث نسق‌سازان و صدور پروانه برای زمین‌های فاقد سند مالکیت یک خلاء قانونی وجود دارد و شهرداری واقعا در این امر مقصر نیست.

شهردار رشت از تدوین یک شیوه‌نامه توسط شهرداری، شورای شهر، استانداری و دستگاه قضایی خبر داد و تصریح کرد: شهرداری در این شیوه‌نامه شرط و شروطی را قائل شده تا مشخص شود برای کسانی که دارای سند مالکیت نسقی هستند به چه شکل باید پروانه صادر شود. 

احمدی با بیان اینکه برخی‌ها از شرایط اراضی نسقی و فاقد سند مالکیت سوء استفاده کرده و بدون رعایت اصول مهندسی اقدام به ساخت بنا می‌کنند ابراز داشت: اگر یک حادثه غیرمترقبه رخ دهد و مشکلی از این حیث برای مردم ایجاد شود به طور یقین همه ما مسئولیم به همین علت در روند چنین ساخت و سازهای بدون مجوزی ممانعت به عمل می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه مشکل زمین‌های نسقی و نسق‌سازان در آینده نزدیک حل و فصل می‌شود یادآور شد: با حل این معضل در شهر رشت، شهرداری هم می‌تواند مراحل ساخت و ساز را به خوبی مدیریت کند تا این کار بر اساس اصول و ضوابط شهرسازی انجام شود.