باید برای محدود کردن ویلاسازی غیر استانی‌ها مقرراتی ایجاد شود
باید برای محدود کردن ویلاسازی غیر استانی‌ها مقرراتی ایجاد شود
استاندار گیلان با بیان اینکه برای محدود کردن ویلاسازی غیر استانی‌ها باید مقرراتی ایجاد شود گفت: باید قاطعانه گفته شود که زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری پیدا نمی‌کند تا محدودیت برای ویلاسازی ها صورت بگیرد.

مصطفی سالاری در دیدار مدیران بنیاد مسکن استان با استاندار در سالن الغدیر استانداری گیلان با گرامیداشت چهلمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ حضرت امام خمینی (ره) اظهار کرد: تلاش بنیاد مسکن هم بر چهره و  ایمنی ساکنین روستا و وضعیت بهبود سطح زندگی روستاییان اثرات قابل‌توجهی دارد‌.

وی با بیان اینکه حوزه توسعه روستایی از کارهای مهم استان محسوب می‌شود افزود: تهیه و بازنگری در طرح هادی یکی از موضوعات پیش رواست چراکه باید با توجه به وسعت و جمعیت استان بازنگری صورت بگیرد بنابراین متعادل کردن این موضوع بسیار مهم و ضروری است‌.

استاندار گیلان با بیان اینکه می‌توان در تکمیل موازین طرح هادی تلاش کرد گفت: گاهی گستردگی این طرح چهره طبیعت را خراب کرده و از طرفی در مناطقی برای زندگی کشاورزان محدودیت ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر جلوگیری از ویلاسازی غیر استانی‌ها در گیلان بیان کرد: ویلاسازی ها برای استان، روستاییان و ایجاد شغل برای آن‌ها نفعی ندارد و باید با محدود ساختن این موضوع، درآمدزایی روستائیان در دستور کار قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اعلام آمادگی برای تخصیص منابع در تکمیل و بازنگری موازین طرح هادی تصریح کرد: سیما و منظر خانه‌های روستایی باید به سمت بومی کردن به شکل طبیعت استان سوق داده شود و ایجاد شروط در این موضوع می‌تواند راهی برای ترغیب سازندگان باشد.

وی با اشاره به خسارت‌های وارده سیل اخیر کشور به خانوارها گفت: وقتی سیل اتفاق می‌افتد تازه یادمان می‌آید که حریم رودخانه‌ها را تصرف کردیم درصورتی‌که باید محاسبات قبل از این اتفاقات به‌درستی صورت بگیرد.

سالاری با بیان اینکه افکار عمومی امروز برای ساماندهی حرایم رودخانه‌ها همراه با بنیاد مسکن است گفت: در برخورد باکسانی که  در مسیر و حریم بستر هستند باید به‌درستی و قانونی برخورد شود تا در موقع تهدید دچار حادثه نشوند.

استاندار گیلان با بیان اینکه برای محدود کردن ویلاسازی غیر استانی‌ها باید مقرراتی ایجاد شود تأکید کرد: باید قاطعانه گفته شود که زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری پیدا نمی‌کند تا محدودیت برای ویلاسازی ها صورت بگیرد ازاین‌رو، بنیاد مسکن باید طرح‌هایی اجرا کند تا مغایر با مقررات ملی نبوده اما از طرفی محدودیت برای ویلاسازی ها ایجاد کند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با بیان اینکه در سفر رئیس‌جمهور منابع خوبی در رابطه با صدور سند روستایی پیس بینی شده است گفت: رسیدگی کمیسیون رفع تداخل هم مبنی بر ادعای مالکیت بر منابع ملی و طبیعی نیز باید در دستور کار قرار بگیرد تا مسائل و مشکلات مردم حل شود.

سالاری با تأکید بر وظیفه بنیاد مسکن مبنی بر محافظت از منابع طبیعی بیان کرد: خدمات باید به‌صورت جدی‌تر دیده شود چراکه توسعه امکانات ورزشی و توسعه فعالیت‌های کشاورزی نیز علاوه بر خدمات آب، برق و گاز مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه نباید روستای جدیدی ایجاد کرد تصریح کرد: پراکندگی جمعیت یعنی ایجاد هزینه اضافی برای کشور، چراکه بسیاری از خدمات مثل مدرسه، خانه بهداشت تابع جمعیت است و با ایجاد روستاهای جدید کم‌جمعیت هزینه اضافی بر روی دوش کشور قرار خواهد گرفت.

استاندار گیلان با اشاره به نظارت برساخت و ساز روستایی و تأکید بر اینکه هیچ بخشنامه‌ای وحی منزل نبوده و باید تعارض بین دستگاه‌ها حل شود افزود: کارها نباید با دستگاه‌ها تداخل داشته باشد و باید کار مردم را با سرعت بیشتری حل و با هزینه کم به مردم خدمت کرد.

وی با بیان اینکه انتظار دارم در طرح بوم گردی محکم‌تر عمل شود بیان کرد: بوم گردی کار جدیدی بود اما باید امروز روان‌تر و سریع‌تر پیش برود، چراکه هرچه سریع‌تر باید از  دغدغه  مردم کاسته شود.

استاندار گیلان  با بیان اینکه در طرح هزار روستا هیچ‌گونه رضایتی ندارم تصریح کرد: باید هزار روستا با کمترین هزینه ساخته شود و  این جانمایی‌ها باید با رضایت دهیاری‌ها، شورا، ریش‌سفیدان و جوانان صورت بگیرد چراکه بدون همراهی و رضایت آن‌ها به‌درستی صورت نمی‌گیرد‌.