انتظار مردم برای مطالبه‌گری دستگاه قضا از عملکرد ادارات
انتظار مردم برای مطالبه‌گری دستگاه قضا از عملکرد ادارات
رئیس‌کل دادگستری گیلان حس مطالبه گری قوه قضائیه از عملکرد سایر دستگاه‌ها مورد تأکید قرارداد و گفت: مردم در مطالبه گری قضات در حوزه مسکن، آموزش، رفاه و امنیت و دیگر حوزه‌ها انتظار دارند.

احمد سیاوش پور در آئین تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان رودبار در سالن دادگستری این شهرستان با بیان اینکه قضات در بررسی پرونده‌ها با خداوند معامله می‌کنند اظهار کرد: قضات با خود مراقبتی ویژه در صدور احکام و آرا تلاش کنند تا حق کسی تضییع نشود. 

وی استقلال قوا را موجب نظم‌بخشی و تعالی نظام برشمرد و گفت: از ویژگی‌های مهم و اساسی قوه قضائیه، استقلال این قوه و منصوب شدن مستقیم رئیس قوه از سوی ولی‌فقیه است که به آن ارزش و اعتبار خاصی داده است.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه استقلال قضات یکی نعمات و موهبت‌های خاص در قوه قضائیه است تصریح کرد: قضات با استدلال و توسل بر قانون و بدون توجه به توصیه‌ها و تذکرات افراد، گروه‌ها و جریانات اقدام به صدور رأی و حکم می‌کنند که این مهم سبب اعتمادسازی بیشتر و رضایتمندی عمومی می‌شود.

سیاوش پور حس مطالبه گری قوه قضائیه از عملکرد سایر دستگاه‌ها مورد تأکید قرارداد و افزود: مردم در مطالبه گری قضات در حوزه مسکن، آموزش، رفاه و امنیت و دیگر حوزه‌ها انتظار دارند.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه قوای سه‌گانه مکمل بر توسعه، پیشرفت و تعالی کشور هستند اظهار کرد:قوای سه‌گانه در راستای حل مشکلات مردم و تسهیل بخشی امور نقش مکملی را ایفا می‌کند و در کنار هم و تعامل و همدلی معنا پیدا می‌کنند.

سیاوش پور با اشاره جنبه نظارتی دستگاه قضا بیان کرد: قضات در کنار قضاوت، نقش نظارتی بر دستگاه‌های دیگر و حسن بر اجرای قوانین را داشته و در راستای تظلم خواهی و رسیدگی به امورات مردم گام برمی‌دارند.

وی با اشاره وظایف دادستان به‌عنوان مدعی‌العموم خاطرنشان کرد: دادستان به‌عنوان مسؤول حفظ عموم عامه؛ نسبت به دفاع از حقوق مردم در بخش‌های مختلف نظیر آرامش، بهداشت، هوای پاک، آموزش و غیره جنبه نظارتی داشته و باید به نحو احسن به آن واقف باشد

رئیس‌کل دادگستری با انتقاد از ساختمان‌سازی‌ها و تخریب منابع طبیعی در روستای سی دشت شهرستان رودبار گفت: اگر نظارت بیشتری در خصوص ساخت‌وساز در روستای سی دشت توسط متولیان امور صورت می‌گرفت یقیناً کار به اینجا کشیده نمی‌شد، ولی متأسفانه ویلای چندمیلیاردی بدون مجوز و غیرقانونی ساخته و دستگاه قضا برحسب وظیفه آن را تخریب می‌کند و سهل‌انگاری‌ها چشم‌پوشی‌های برخی افراد سبب می‌شود تا نفرینش نثار قوه قضائیه شود.

سیاوش پور با بیان اینکه برخی ملاحظه‌کاری‌ها کار دستمان می‌دهد افزود: در بحث قانون و قوه قضائیه نباید ملاحظه‌کاری‌ها لحاظ شود، در صدور احکام و رأی دادگاه دوست و رفیق‌بازی جواب نمی‌دهد و باید مطابق قانون عمل نمود.

وی با تأکید بر تعامل بیش‌ازپیش قضات با مسؤولین ادارات و نهادها بیان کرد: تعامل و همدلی با روسای ادارات سبب گشایش در کارها و تسریع در رسیدگی پرونده‌ها و دعاوی می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با اشاره به برخورد جدی با ساخت‌وسازها و تخریب منابع طبیعی در استان، تصریح کرد: اگر پافشاری‌ها و برخوردها در خصوص تخریب منابع طبیعی و ساخت‌وسازها در گیلان تشدید نداشت یقیناً سرنوشت گیلان هم مانند استان‌های سیل‌زده گلستان و مازندران می‌شد.

سیاوش پور با تأکید بر برخورد جدی با تخریب گران منابع طبیعی گفت: در برخورد با قاچاقچیان چوب، تخریب گران منابع طبیعی و جنگل و همچنین با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در دل جنگل هیچ‌گونه مماشاتی نخواهیم کرد و به‌صورت جدی جلوی این افراد می‌ایستیم.

وی با اشاره بی‌مبالاتی‌های زیاد در بحث جنگل افزود: در چهار دهه گذشته، بیشترین بی‌مهری‌ها، بی‌مبالاتی‌ها و کم‌لطفی در بحث جنگل در کشور صورت گرفته که باید با آن شدت برخورد نمود.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه خداوند را همیشه ناظر بر اعمال و رفتار بدانیم خاطرنشان کرد: تمام اعمال، رفتار و احکام و آرایی که از سوی ما صادر می‌شود و در دفترچه اعمالمان ثبت می‌شود لذا تلاش کنیم در این راستا حق کسی را تضییع نکنیم‌.

سیاوش پور اخلاق محوری و اخلاق‌مداری را یکی مهم‌ترین رکن در دستگاه قضا برشمرد و بیان کرد: نباید هیچ حکم و رأیی را با تَشَر و تندرویی و از روی عصبانیت صادر نکنیم و با رعایت تکریم، احترام و اصل عدالت با مردم رفتار کنیم.

وی با اشاره به سال رونق تولید افزود: در رسیدگی به دعاوی و پرونده‌های کارخانه‌ها و شرکت‌ها تلاش کنیم تا کارخانه‌ای با صدور رأی و حکم بسته نشود،  اجازه ندهید حتی یک کارگاه دونفره در رسیدگی دعاوی، چراغش خاموش شود.

رئیس‌کل دادگستری گیلان با بیان اینکه طولانی شدن رسیدگی به دعاوی و پرونده‌ها موجب رنجش مردم می‌شود، اظهار کرد: تسریع در رسیدگی پرونده‌ها و دعاوی مورد تأکید است و طولانی شدن دعاوی موجب فساد می‌شود.

سیاوش پور با بیان اینکه حق ورود به مسائل سیاسی را نداریم گفت: وقتی سیاست وارد سفره قضاوت شد، عدالت از آن خارج می‌شود لذا باید هوشیار باشیم تا وارد فضا و میادین سیاسی نشویم.

وی با تأکید بر پرهیز از سیاست زدگی در دستگاه قضا بیان کرد: حول محور ولی‌فقیه و بر اساس قانون حرکت می‌کنیم و کاری با بازی هدی سیاسی نداریم.

دستگاه قضا مأمن خوبی برای رفع مشکلات مردم است
امام‌جمعه شهرستان رودبار نیز در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری شهرستان رودبار اظهار کرد: جابجایی افراد در مسؤولیت‌های مختلف موجب تغییر و تحول می‌شود و نشاط اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

حجت‌الاسلام سید حسن سیدمحمدی با اشاره به اهمیت و جایگاه قضاوت در جامعه اسلامی گفت: دستگاه قضا وظیفه سنگینی در قضاوت امورات و رسیدگی به پرونده‌های مردم‌دارند و می‌بایست تمام تلاش را در راستای احقاق حقوق مردم بکار گیرند.

امام‌جمعه شهرستان رودبار با اشاره به اعتماد مردم به دستگاه قضا افزود: دستگاه قضا مأمن خوبی برای رفع مشکلات مردم بوده و می‌بایست با حسن اعتماد مردم در راستای احقاق حقوق آنان قدم برداشت.

سیدمحمدی با تأکید بر نظارت تغییر کاربری‌ها در شهرستان بیان کرد: باید نظارت بیشتری در تغییر کاربری‌ها در شهرستان صورت گیرد تا جلوی تخریب زیرساخت‌های کشاورزی این شهرستان گرفته شود.

وی با اشاره رعایت ملازمات در بررسی پرونده‌ها مربوط به تولید اضافه کرد:
در سال رونق تولید با تولیدگران مهربانانه‌تر برخورد شود و اجازه ندهید با صدور حکمی، چراغ کارخانه‌ای خاموش شود.

امام‌جمعه شهرستان رودبار با اشاره به جنبه نظارتی دستگاه قضا نسبت به عملکرد ادارات اظهار کرد: مشکلات سرریز دستگاه‌های دیگر سبب شلوغ شدن دستگاه قضا می‌شود و با نظارت بر عملکرد آن‌ها می‌توان جلوی تشکیل بسیاری از پرونده‌ها گرفته شود.

تلاش تمام دستگاه‌ها ایجاد رضایتمندی در جامعه است
نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی نیز در آیین تکریم و معارفه رئیس دادگستری این شهرستان اظهار کرد: در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی جامعه، کار رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه‌ها دشوارتر می‌شود.

منوچهر جمالی با اشاره به تعامل اعضای شورای تأمین و دیگر دستگاه‌ها در شهرستان رودبار گفت: تلاش تمام دستگاه‌ها ایجاد رضایتمندی در جامعه است و استمرار اتحاد، همدلی و هم‌افزایی موجب تعالی نظام می‌شود.

تعامل و همدلی روسای سه قوه در شهرستان سبب توسعه، تعالی و پیشرفت شده
فرماندار رودبار در این همایش افزود: تعامل و همدلی روسای سه قوه در شهرستان سبب توسعه، تعالی و پیشرفت شده و استمرار این مهم سبب تعالی نظام اسلامی می‌شود.

محمد صالح ضیایی با اشاره به برخی مشکلات و تنگناها در جامعه بیان کرد: باید با صبر، صعه صدر و روحیه جهادی در راستای حل مشکلات مردم گام برداریم.

در این مراسم از زحمات 6 ساله بهزاد براری قدردانی و نادر اکبری به سمت رئیس جدید دادگستری و بشری به‌عنوان دادستان جدید رودبار معرفی شد.