اقتصاد دریامحور با مشارکت گیلان و آستراخان تقویت می شود
اقتصاد دریامحور با مشارکت گیلان و آستراخان تقویت می شود
استاندار گیلان در نشست با تجار و بازرگانان ایرانی فعال در آستراخان روسیه گفت: اقتصاد دریامحور با مشارکت گیلان و آستراخان و همراهی سرمایه گذاران و فعالان عرصه تجارت بین الملل تقویت می شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی در ادامه سفر خود در صدر یک هیات اقتصادی به کشور روسیه، پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در حاشیه نشست صمیمانه با تجار و بازرگانان ایرانی مستقر و فعال در آستراخان اظهار کرد: دغدغه ها و چالش های بازرگانان ایرانی مستقر و فعال در آستراخان که در زمینه صادرات و واردات فعالیت می کنند، مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به برقراری ارتباط مثبت و حسنه میان گیلان و آستراخان ، افزود: مشکلات تجار و بازرگانان به ویژه در بخش ارزی با کمک دو استانداری گیلان و آستراخان حل و فصل می شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه تحقق اقتصاد دریامحور در اولویت قرار دارد، گفت: تقویت ارتباط تجاری و اقتصادی گیلان و آستراخان با محوریت اقتصاد دریا محور مورد تاکید است.

عباسی ادامه داد: جلسه با تجار و بازرگانان ایرانی فعال در آستراخان بسیار مثبت و اثربخش بود و در این جلسه به تقویت مناسبات تجاری تاکید شد.

 *بررسی چالش های موجود در حوزه تجاری گیلان و آستراخان

قاسم رضائیان رییس اتاق بازرگانی گیلان نیز در این نشست با قدردانی از اهتمام استاندار گیلان برای پیگیری و ایجاد فضای مطلوب برای توسعه فعالیت ها تجارت بین الملل، اظهار کرد: سفر تیم اقتصادی گیلان سفر بسیار خوبی بوده و می تواند همراه با دستاوردهای بزرگ باشد.

وی  با اشاره به اهمیت ارتباط گیری تجار و بازرگانان گیلان و آستراخان افزود: نگاه تعاملی بین تجار و فعالین اقتصادی گیلان و آستراخان منجر به گشایش های راهبردی حوزه اقتصاد می شود.

رضاییان با بیان اینکه نتایج سفر هیات اقتصادی گیلان به روسیه تا ماه های آینده مشخص می شود، افزود: سفر به روسیه و برقراری تبادلات همکاری بین استان ها و جمهوری ها روسیه با گیلان نتایج مثبت به ویژه در زمینه اقتصادی خواهد داشت.

 در ادامه این نشست شماری از تجار و بازرگانان فعال در آستراخان روسیه ضمن ابراز خرسندی از حضور میدانی نماینده عالی دولت در گیلان در روسیه و بررسی میدانی مباحث جاری در این کشور در راستای توسعه تبادلات تجاری و اقتصادی، به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

یکی از تجار ایرانی فعال در آستراخان در این نشست گفت: مشکلات ارزی تجار و فعالان اقتصادی گیلان و آستراخان برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری، باید حل شود.

وی بازاریابی و بازارشناسی محصولات در روسیه را بسیار اهمیت خواند و افزود: مشکلات ارزی ، رعایت استانداردها ، قیمت گذاری گمرکی و عدم برقراری معاملات پایاپای بخشی از دغدغه های فعالان اقتصادی و تجار به شمار می رود.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی ایرانی در آستراخان نیز با اشاره به مشکلات پرواز رشت _ آستراخان ، گفت: حل مشکلات و محدودیت های پروازی رشت – آستراخان خبر خوبی برای تجار است.

وی با اشاره به نتایج مثبت سفر هیات اقتصادی گیلان به روسیه، افزود: اقدامات این چنینی در مسیر شکوفایی اقتصادی و تجاری راهگشا است.

مهدی صفری یکی دیگر از فعالان تجاری گیلان در آستراخان اظهار کرد: سفر هیات اقتصادی گیلان به روسیه نتایج خوبی در  هدفگذاری بازار در مسکو و آستراخان به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه باید زیرساخت صادرات زیتون و روغن زیتون فراهم شود، افزود: بازار روسیه هدف موثر و اقتصادی برای صادرات زیتون و فرآورده های زیتونی است.

استاندار گیلان در ادامه سفر در صدر یک هیات اقتصادی به روسیه، امروز آستراخان را به مقصد داغستان این کشور ترک کرد.

استان آستراخان با مساحت ۴۹ هزار کیلومتر مربع در فاصله ۶۵ کیلومتری از دریای خزر قرار دارد.

در ایران بخش بزرگی از صادرات و واردات به روسیه از راه بندر انزلی و امیرآباد در استان های شمالی (گیلان و مازندران) و از طریق آستراخان انجام می شود.

استان آستراخان از طریق ولگا و دریای خزر به ایران و به وسیله خطوط ریلی و جاده ای به کشورهای جمهوری آذربایجان، قراقستان مرتبط است.