احیای وزارت بازرگانی برای آزمون‌وخطای دولت و مجلس نباشد
احیای وزارت بازرگانی برای آزمون‌وخطای دولت و مجلس نباشد
نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس با بیان اینکه موافق احیای وزارت بازرگانی است گفت: نباید احیای این وزارتخانه همچون ادغام آن درگذشته آزمون‌وخطایی برای دولت و مجلس باشد.

محمدحسین قربانی با اشاره به احیای وزارت بازرگانی و تفکیک آن از وزارتخانه صنعت معدن و تجارت اظهار کرد: در مجلس نهم یکی از موافقین ادغام وزارتخانه بازرگانی در وزارت صنعت معدن تجارت بودم و معتقد بودم که زنجیره تولید، نرخ‌گذاری، واردات و توزیع محصولات کشاورزی در یک وزارتخانه موفق‌تر عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه امروزه با تشکیلات فعلی در تأمین و توزیع بسیاری از محصولات ازجمله اقلام کشاورزی و ضروری مردم نتوانستیم موفق عمل کنیم افزود: قاطعانه می‌توان گفت ادغام وزارت بازرگانی در صنعت، معدن و تجارت یک قانون مبتنی بر نظریه‌های کارشناسی نبوده است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احیای وزارت بازرگانی خواسته دولت است، گفت: امیدواریم احیای وزارت بازرگانی همچون ادغام آن درگذشته آزمون خطایی برای مجلس و دولت نباشد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت در پاسخ به این‌که تجارب کشورهای موفق در زنجیره تولید تا توزیع اداره مجموعه‌های به هم متصل در وزارتخانه واحد است خاطرنشان کرد: دلیل احیای وزارت بازرگانی در کشور نیز دقیقاً بر مبنای تجربه‌ای است که ایران در آن موفق نبوده و این ضرورت احساس می‌شود که باید این وزارتخانه با توجه به این‌که خواسته دولت نیز هست، مجدداً احیا شود.

قربانی در پاسخ به اینکه احیای وزارت بازرگانی ممکن است این وزارتخانه را منحصراً به واردات سوق دهد و به بی‌توجهی زنجیره تولید بر مبنای مصرف و نیاز داخل تبدیل شود، تصریح کرد: در وزارتخانه‌ای که سیاست‌گذار، متولی و اجرا دست یک مجموعه باشد باید کارهای کارشناسی صورت بگیرد و اگر ضعف در قانون‌گذاری باشد باید از توان قوه مقننه استفاده شود و اگر در نظارت نیازمند باشیم باید دستگاه قضایی ورود جدیدتری داشته باشد اما طبق بررسی‌هایی که شخصاً داشته‌ام احیا وزارت بازرگانی را در این برهه از زمان لازم و ضروری می‌دانم.