شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی اذان صبح به افق رشت ۰۵:۳۰
مشاور امور رسانه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور :

در روز خبرنگار، همدلی ها و هم آوایی عکاسان و تصویرگران لحظه های خبر را فراموش نمی کنیم

شناسه خبر : ۸۰۷۶ - یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۷

اجتماعی > فرهنگی و هنری

سیدرضا سیددانش: روزِ خبرنگار ، فرصتی است برای پاسداشتِ‌ همه اهالیِ دنیای خبرنگاری ، که با وجودِ‌ موانع و مشکلاتی که بر سرِ راهشان ، قرار دارد ،‌عاشقانه در این وادی ، گام بر می دارند

مشاور امور فرهنگی و رسانه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور به مناسبت روز خبرنگار گفت:خبر و خبرنگاری ، از اعصار ماضی و در آن دور دست های تاریخِ بشر ، به نوعی بدوی وجود داشته وحالا بعد از قرن ها، در رَوَند پیشرفت وُ تکامل اجتماعی ،به این مرتبه از فناوری رسیده که جهان را زیرِ سیطره خود دارد .
سیددانش گفت:  در باور داشت های قدیمی ، وقتی پرنده ای بر بالای شاخه درختی می نشست ،مردم با هر بار صدای آن ،بلند می گفتند : خوش خبر باشی . و یا هنوز در برخی فیلم های قدیمی می بینیم که خبری مکتوب را بر پای کبوتر می بندند و آنرا به اطراف و اکناف می رسانند. و باز در آنسوترِ تاریخ ،آدم ها با کشیدنِ نقاشی بر سنگها به سادگی اطلاع رسانی می کردند و یحتمل شیوه های دیگری هم بوده که ما از آن مطلع نیستیم.
مدیر سابق روابط عمومی سازمان بهزیستی با اشاره به جایگاه ویژه اطلاع رسانی درعصر ارتباطات افزود: در عصر انفجار اطلاعات ، خبررسانی آنچنان فراگیر شده که یکی از موئلفه های شناخت روابط عمومی کارآمد در ارزیابی ها ، تعامل سازنده با خبرنگاران و انعکاس دستاوردها در کنارِ داشتن دانش، مهارت فنی وسوابق تجربی موفق و… مطرح می باشد.
سیدرضا سیددانش اذعان کرد : روز خبرنگار روز آنانی است که در جامعه ما بدون بزرگ نمایی و یا کوچک نمایی، همواره مسائل وتنگناها را همان گونه که هست منعکس می کنند .
وی افزود :اکنون جهان،مدیونِ خبرنگارانِ پُر تلاش وَ شریفی است که عمروُ زندگانیِ خود را بر سرِ این کار پُر خطر گذاشته اند.
عضو گروه مطالعاتی نخبگان ادامه داد: البته هستند خبرنگارانِ مزدوری که بازیرِ پا گذاشتنِ شرف وُ وجدانِ کاریِ خود ، برای استکبارِ جهانی ،بازار گرمی می کنند که ما را با آنها کاری نیست .

وی تصریح کرد: سخنِ ما ، سخنِ عاشقانِ این حرفه مقدس است که به دنبالِ حقیقت می روند تا آنرا به اطلاع مردم برسانند .
مشاور امور فرهنگی و رسانه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشوربا اشاره به اهمیت جایگاه اصحاب رسانه گفت: در مسیردو دهه فعالیت های رسانه ای ام ده ها بار با شخصیت های برجسته وطراز اول کشور مصاحبه داشته ام و بارها بعنوان گزارشگر ویژه، توصیف گر همدلی های مردم در راهپیمایی ها و انتخابات بوده ام و قاطعانه میگویم، درتمام سالهای فعالیتم ، شغلی را به اندازه خبرنگاری سخت و با فشار عصبی بالا و در عین حال پراهمیت نیافتم ، حرفه ای که اگر عاشق نباشی کم می آوری و درراه میمانی و این عشق خالصانه ، موجب جایگاه ویژه این عرصه می شود.
سیددانش گفت: از پُرتلاش ترین ،فداکارترین ، و بی ادعاترین خبرنگارانی که در کشورِ ما مظلوم مانده اند،خبرنگارانِ رسانه های مکتوب محلی هستند که در این عرصه ، انواع بی مهری ها را به جان می خرند ، تا آینه وقایع وَ رویدادهایی باشند که در پیرامونِ ما اتفاق می افتند .
عضو شورای پژوهشی فرهنگ و رسانه با یادآوری نقش برجسته عکاسان خبری گفت: در روز خبرنگار فراموش نمی کنیم همدلی ها و هم آوایی عکاسان و تصویرگران لحظه های خبر را … زنان و مردان با همتی که دوربین را برداشته و با گامهای استوار و چشمان تیزبین خود به متن حادثه میروند تا صحنه ای از قلم نیافتد.
سیدرضا سیددانش که در سابقه خود عضویت در شورای سردبیری پایگاههای خبری را نیز دارد ادامه داد: در روز خبرنگار ارج می نهیم حضور پُر ثمرهمه اصحاب رسانه، مدیران، سردبیران، دبیران و نویسندگان سایت ها و پایگاههای اطلاع رسانی ، خبرگزاری ها  و توزیع کنندگان مطبوعات را که نقش بسزایی در روز آمدی اخبار وبکر بودن  اطلاعات ایفا میکنند.
سیددانش با بیان اینکه گیلان ،استانی فرهنگی با ریشه‌های کهن و اندیشه‌های کاوشگر است، تصریح کرد: چند ساله اخیر ،اوج شکوفایی کمی و کیفی جراید محلی و رسانه های بومی آن بوده است .
رییس سابق مرکز رسانه‌ای مهر گفت: جوان های زیادی با کوله باری از عشق و باوری روشن وارد این عرصه شدند که هر نگاه صاحب انصافی میتواند تاثیر این حضور را در مطبوعات و پایگاه های خبری گیلان ببیند.
وی یادآور شد: اکنون در رسانه های استانی انسان های فرهیخته ای داریم که با تمرین و ممارست فراوان پله های تکامل و ترقی را طی نموده و با امتزاج فرهنگ و هنر، تبلوری رسانه ای را در تحولی عمیق با امیدهای بسیار رقم زده اند که اقبال مخاطبان را نیز درپی داشته است.
وی اضافه کرد: به یقین نیروی انسانی عاشق و مسئولیت پذیر، سرمایه ای  بسیار گرانسنگ ،برای داشتن کیفیتی بالاتر خواهد بود که آموزش اندیشه های جوان ،همراه با  انتقال تجربیات پیشکسوتان عرصه خبررا نیز، طلب می کند .
مدیر سابق مرکز فرهنگی ولایت با گرامیداشت یاد خبرنگاران شهید گفت: این روزها چه شایسته است یادی بکنیم از خبرنگارانی که در دورانِ دفاع مقدس ، جان برکف دست نهادند و به جبهه ها رفتند تا روایت گرِ حماسه ای باشند که تاریخِ انقلابِ اسلامی را ، به رفیع ترین قله های افتخار رساند و در این راه بودند صارمی هایی که شهید یا مجروح شدند وَ شرافتِ این حرفه را ، آبرو ، و اعتباری ویژه بخشیدند .
مشاور امور فرهنگی و رسانه‌ای سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان گفت :روزِ خبرنگار ، فرصتی است برای پاسداشتِ‌ همه اهالیِ دنیای خبرنگاری ، که با وجودِ‌ موانع ومشکلاتی که بر سرِ راهشان ، قرار دارد ،‌عاشقانه در این راه ، گام بر می دارند و با چراغِ عشق وُ‌ معرفت ،به تاریکی ها نور می دهند تا روشنگرِ راهِ اکنونی یان وُ آیندگان باشند.

برچسب ها
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره