سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۳۹
مسافران و گردشگرانی که به گیلان آمدند :

مردم رودبار سخاوت و میهمان نوازی را در حق مسافران تمام کردند

شناسه خبر : ۷۲۵۴ - چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۸

اجتماعی > گردشگری

روزهای خوش تعطیلات عید سعید فطر آمد و تمام شد، 222 هزارخودرو از دروازه ورودی گیلان(شهرستان رودبار) وارد این استان سرسبز و باطراوت شدند، از همان ابتدا می شد تصور کرد که جاده هایی پر ترافیک و روزهای شلوغی در انتظار گیلان است.

ترافیک، سردرگمی، معطلی، تصادف و شلوغی نانوائی ها، رستوران ها و مجتمع های اقامتی و سیاحتی، بیشتر مسافرانی که از اقصی نقاط کشور از شهرستان رودبار وارد استان گیلان شدند قصد سفر به نقاط دیدنی استان از جمله: انزلی، لاهیجان، لنگرود، آستانه اشرفیه، تالش، آستارا، رشت و ماسوله را داشتند و برای این سفرها از قبل پیش بینی کرده بودند.
حال در این میان چه چیزی عاید مردم شهرستان رودبار شد؟ شهرستانی غنی، دارای فرهنگی اصیل و تاریخی و جاذبه های بی نظیر خدادای با هفت شهر و چهار بخش وبیش از 2500 کیلومتر وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگترین شهرستان استان گیلان که مردمان آن به لحاظ رشادت و ایثار زبانزد خاص و عام هستند و شهرتی جهانی دارند. تقدیم اولین شهید نهضت امام خمینی (ره)، تقدیم اولین شهید جنگ تحمیلی، سرداران نام آشنای بزرگی چون خلبان شهید سید علی اقبالی  و شهید سید صادق شفیعی صدها شهید و جانباز و آزاده و ایثارگر که در تمام کشور به عنوان شهرستانی انقلابی و ایثارگر شناخته می شود. البته این موضوع تنها به تعطیلات عید فطر برنمی گردد، بلکه در ایامی مانند عید نوروز، تابستان و تعطیلات رسمی مردم شهرستان رودبار را سخاوتمندانه برای میهمان نوازی آماده و مهیای برپایی سفره مهربانی می کند.

photo_2016-07-13_00-12-52
این روزها مطلبی از سوی فرد یا افرادی معلوم الحال در فضای مجازی منتشر شده که علاوه بر توهین به فرهنگ و میهمان نوازی و سخاوتمندی مردمان غیور و غیرتمند شهرستان رودبار، این مردم مهربان را راهزن می نامند که بزرگترین توهین به خانواده محترم شهدا، فرهنگ غنی، آداب و رسوم و رشادت جوانانی است که 414 شهید گلگون کفن را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده است.
اگر خوانندگان عزیز این روزها فضاهای مجازی و یا پست های میهمانان و گردشگران را در اینستاگرام و تلگرام دیده باشند خواهند دید که مسئولین ارشد شهرستان رودبار به همراه نیروهای مخلص انتظامی و امدادگران هلال احمر، نیروهای فرمانداری، اصناف، اورژانس، راهور و … شبانه روز برای سهولت در تردد و کمک و امداد به مهیمانانی که در ترافیک بودند مانند پروانه ای که گرد شمع می گردد به همه مسافران خدمات دادند و ستاد تسهیلات سفر در فرمانداری به صورت شبانه روز آماده کمک به مردم و مسافران بود. متاسفانه در این مطلبی که معلوم نیست از سوی چه کسی و کسانی منتشر شده این همه مهربانی و عاطفه و میهمان نوازی را نادیده گرفته شده. کجا هستند نویسندگان این مطلب کذایی تا ببینند رودباری ها چطور مسافران خسته و در راه مانده را به منازل خود برده و مانند عضوی از خانواده از آنها پذیرایی کردند.
کجایند تا ببینند که نانوای شریفی که به مسافران و میهمانان نان صلواتی می داد تا هیچ مسافری در ترافیک گرسنه نماند، آیا صدا و سیما این همه سخاوتمندی و مهربانی و عطوفت مردمان دیار صلح و دوستی را ندید؟ آیا کسی بود تا ببیند نیروهای هلال احمر و شهرداری های شهرستان چگونه بسته های نان، آب معدنی و خرما را در بین مسافران تقسیم می کردند تا زنان و کودکان تشنه و گرسنه نمانند؟ آیا به این زودی یادمان رفت که فروشندگان زیتونی که به آنها لقب راهزن را دادند چگونه و با چای و زیتون پرورده از مسافران پذیرایی کردند و حتی ریالی از آنها دریافت نکردند.
چگونه است که بیشترین سهم انرژی و منابع طبیعی و معدن و سوخت و پروتئین و کشاورزی در گیلان از رودبار است اما سود ورود مسافر را شهرهای انزلی، لاهیجان، فومن و مناطقی مانند ماسوله و قلعه رودخان می برد؟ چرا کسی پیدا نمی شود تا چشمان پف کرده ماموران نیروی انتظامی و راهور و نیروهای امدادی وسرپرست فرمانداری رودبار و بقیه مسئولین مانند فرمانده نیروی انتظامی و سپاه را ببیند که چند روز نخوابیدند تا همگان آسوده بخوابند. چرا نویسندگان این مطلب کذایی پست های اینستاگرام و تلگرام مسافران را مرور نمی کنند تا ببیند در مورد میهمان نوازی مردمان رودبار چه نوشته اند؟

photo_2016-07-13_00-13-02
آیا رسم تشکر از مردمان خونگرم و ولایتمدار رودبار این است که به آنها بگوئیم راهزن؟ امیدوارم پلیس فتا با شناسایی عوامل انتشار این مطلب خواسته مردم شهرستان رودبار را و توهین بزرگی که به این مردمان سخاوتمند شده را داده و عاملان این مطلب را ادب کنند و یقین بدانند که مسئولین استان و دست اندرکاران قدر این مردمان دیار صلح و دوستی را خواهند دانست. یادمان نرود که اگر رودبار نبود معلوم نبود چه بلایی سر گیلان و چه آسیبی به مسافران و گردشگران می رسید. به همراه این مطلب عکسهایی از کمک های مردم شهرستان و پست هایی که مسافران در فضاهای مجازی گذاشته اند جهت روشن شدن افرادی که این مطالب را منتشر نموده وتنویر افکار عمومی منتشر خواهیم نمود تا همگان بدانند که هیچ مردمی به سخاوتمندی مردمان غیور شهرستان رودبار نیستند و راهزن لقب کسانی است که از احساسات پاک مردمان گیلان سوء استفاده می کنند.
یادمان نرود مردم شهرستان رودبار جز فروش چند کیلو زیتون هیچ سودی از این مسافران عایدشان نشد جز اینکه سفره سخاوت و کرمشان به روی مسافرین باز بود و در این میان با همکاری و درایت مسئولین شهرستان تعداد 12 هزار بطری آب معدنی، پنج هزار قرص نان، 12 هزار انواع کیک و کلوچه و اسکان بیش از 1500 نفر از مسافران در مساجد و مدارس، نصب 20 چادر امدادی در مسیر و تامین آذوقه، آب و دارو، فعال شدن چهار پایگاه امدادی در مسیر منجیل و رودبار با تجهیز بیش از 15 دستگاه امداد خودرو و 12 دستگاه آمبولانس تنها بخشی از این خدمات رفاهی برای آسایش مردم و مسافران بود . در پایان از شورای تامین شهرستان، فرمانداری، دادگستری، نیروی انتظامی، هلال احمر، اصناف شهرستان، نیروهای امدادی، مرکز بهداشت،آموزش و پرورش، شهرداری ها، اصحاب رسانه و… که صادقانه در تمام تعطیلات از جان و دل مایه گذاشتند تقدیر و تشکر می نمائیم.

 

شاهین آبزن

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره