سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۳۹
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:

قلعه‌رودخان مرمت می‌شود

شناسه خبر : ۷۰۵۹ - چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵

گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به وجود 44 برج در بنای تاریخی قلعه‌رودخان اشاره کرد و گفت: امسال فاز نخست مرمت و ساماندهی قلعه‌رودخانه عملیاتی می‌شود.

رضا علیزاده در جریان بازدید از بنای تاریخی قلعه‌رودخان اظهار کرد: مرمت و ساماندهی مجموعه بنای تاریخی قلعه‌رودخان یکی از دغدغه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.
وی به وجود 44 برج در قلعه‌رودخان اشاره کرد و افزود: بخشی از درآمدزایی استان از محل قلعه‌رودخان انجام می‌شود اما تعدادی از برج‌های این بنای تاریخی آسیب دیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه فاز نخست عملیات مرمت و ساماندهی قلعه‌رودخان در سال‌های 95 و 96 اجرایی می‌شود، تصریح کرد: بخشی از اعتبارات مرمت بنای مذکور از محل منابع ملی تامین می‌شود و مبلغ دو میلیارد تومان از طریق منابع استانی در نظر گرفته شده است.
علیزاده، خواستار ارتقای وضعیت بنای تاریخی قلعه‌رودخان به موقعیت ممتاز ملی و بین‌المللی شد و بیان کرد: زنجیره قلعه‌های گیلان به عنوان فهرست آثار جهانی مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.
وی در ادامه به تعیین اجرای 89 پروژه گردشگری در گیلان اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مذکور دارای پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی گیلان با اشاره به سرمایه‌گذاری 650 میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌های گردشگری استان، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از پروژه‌های مذکور بیش از 5 هزار اشتغال در گیلان ایجاد می‌کند.
علیزاده، اجرای پروژه‌های مذکور را نیازمند اختصاص 328 میلیارد تومان اعتبار از طرف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان عنوان کرد و یادآور شد: در مدت 1.5 سال می‌توان پروژه‌های مذکور را به سرانجام رساند.
وی از تشکیل کمیته مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خبر داد و اظهار کرد: کمیته مذکور به منظور استفاده از منابع بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی تشکیل شده است ضمن اینکه بخشی از منابع از طریق کارگروه اشتغال استان به منظور عملیاتی کردن پروژه‌های گردشگری اختصاص پیدا می‌کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به اجرای 10 پروژه گردشگری در راستای اقتصاد مقاومتی در استان اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مذکور در سه حوزه ماموریتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعریف شده است.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره