سه شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۱۳
جمشیدی کارشناسی ارشد روانشناسی و مدرس دانشگاه پیام نور مراکز استان گیلان:

برای ازدواج پایدار باید در خانواده ها صداقت وجود داشته باشد

شناسه خبر : ۶۶۸۶ - سه شنبه ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷

اجتماعی > پربازدیدترین > پزشکی سلامت

گفت و گوی قلم نیوز با سرکار خانم لیلی جمشیدی کارشناسی ارشد روانشناسی، روانشناس، مشاوره خانواده ، کودک و مدرس دانشگاه پیام نور مراکز استان گیلان.

اشاره:
روانشناسی علمی است که به مطالعه رفتار و فرایند های ذهنی می پردازد. منظور از رفتار در روانشناسی آن دسته از فعالیت های جاندار است که قابل مشاهده و اندازه گیری است. امروزه بسیاری از مشکلات روزمره اجتماعی که ریشه های طولانی دارند توسط علم روانشناسی و روانشناسان در حیطه های مختلف قابل حل می باشد و بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری هایی که منجر به مشکلات اجتماعی می شود توسط روانشناسان و مشاوران قابل علاج است.
روانشناسی تعاریف مختلفی دارد، علمی است که به شناخت درونی انسان ها در ابعاد مختلف می پردازد وکاربردهای متعددی دارد که یکی از آن ها روانشناسی و مشاوره خانواده است و بسیار مهم و اساسی است. ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهم ترین مسایلی است که روان شناسی نگاه ویژه ای به آن دارد زیرا توجه به این حوزه باعث پیشگیری از نابهنجاری هایی همچون طلاق، انحرافات اجتماعی( فحشا، دختران فراری، …)، اختلالات روانی، معضلات جامعه شناختی خواهد شد.
استفاده از اصول علمی برای انتخاب همسر و تشکیل خانواده می تواند به افراد کمک کند تا از عوارض احتمالی جلوگیری کند. در استان گیلان مراکز مختلف مشاوره خانواده وجود دارد که افراد با مراجعه به آن و استفاده از کمک متخصصین می توانند در انتخاب همسر و داشتن خانواده موفق دقت نظر بیشتری داشته باشند. شهرستان رودبار با جغرافیای پهناور و وجود اقوام مختلف و سنت های خاص نیازمند مراکز مشاوره این چنینی برای رفع نیاز خانواده ها می باشند. البته چند مرکز در نقاط مختلف این شهرستان وجود دارد که برای این امر کفاف نمی دهد و نیاز است که مسئولین بهزیستی و متولیان امر برای تمام شهرهای این شهرستان در خصوص تأسیس مراکز مشاوره خانواده چاره ای بیاندیشند. این شماره به سراغ خانم لیلی جمشیدی کارشناس ارشد روانشناسی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه پیام نور مرکز منجیل رفته و در خصوص مباحث خانواده به گفتگو نشسته ایم که از نظر شما خوانندگان خواهد گذشت.
با ما همراه باشید
•  ضمن معرفی خود بفرمایید چند سال به عنوان مدرس دانشگاه و روانشناس خانواده مشغول به کار هستید؟
لیلی جمشیدی کارشناس ارشد روانشناسی مدت 8 سال است که به عنوان مدرس دانشگاه پیام نور منجیل مشغول انجام وظیفه می باشم و سال هاست که در زمینه مشاوره خانواده و کودک فعالیت دارم.
•  به عنوان یک روانشناس توجه به چه معیارهایی برای یک ازدواج پایدار ضروری است؟
سه تحول مهم در زندگی وجود دارد تولد، ازدواج و مرگ. تولد و مرگ به نوعی خارج از اختیار ماست اما ازدواج از جمله مواردی است که کاملا ارادی و قابل بررسی است. برخی بر این باورند که ازدواج مانند یک هندوانه در بسته است که این باور از لحاط روانشناسی قابل پذیرش نیست. چرا که وقتی شما برای خرید یک هندوانه می روید نهایت دقت را دارید که بهترین خرید را انجام دهید. به عبارت دیگر چشم بسته اقدام به خرید نمی کنید. حال برای ازدواج که امری بسیار بسیار مهم است آیا نباید وقت و دقت بیشتری را به کار برد و بررسی عمیق تری انجام داد؟
یک باور اشتباهی که در جامعه ما وجود دارد این است که دوستی قبل از ازدواج به شناخت طرفین  کمک می کند اما روانشناسان معتقدند فرایند شناخت برای ازدواج متفاوت است و باید به اصول خاصی توجه داشت تا مسیر شناخت به درستی طی شود.
اگر بخواهیم فرایند ازدواج را به سه دوره قبل حین و بعد از ازدواج تقسیم کنیم قاعدتا توجه به سه دسته معیار لازم است.
1.  معیار های قبل از ازدواج:
مسئولیت پذیری، تعهد، وفاداری، ابراز صمیمیت، سلامت جسمی و روانی، کنترل خشم، استقلال مالی، مهارت های گفتگو، مهارت های ارتباطی، شناخت ویژگی های شخصیتی.
برای ایجاد این توان مندی ها ی باید از اموزش استفاد کرد. خانواده، اموزش و برورش، آمورش عالی و همینظور مراکز مشاوره در این خصوص تاثیر به سزایی داشته و به غنوان فعالین در حوزه بیشگری اولیه محسوب می شوند. از طرف دیگر می توان با مطالعه کتاب هایی دراین باره به افزایش آگاهی  پرداخت.
یکی از مسایل مهمی که در این زمان شخص باید به آن توجه داشته باشد هدف از ازدواج است اگر فرار از تنهایی، فرار از خانه پدر، پول، زیبایی، موقعیت اجتماعی فرد و یا برای جبران اختلالات شخصیتی خود باشد این ازدواج اشتباه است. در واقع جوانان باید بدانند که دلیل صحیح تشکیل خانواده، انتخاب فردی مناسب و ادامه مسیر زندگی با او و احساس رضایتمندی از این شرایط است که البته این خود به عوامل زیادی بستگی دارد.
2.  معیارهای حین ازدواج
توجه به تناسبات خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی، هوشی، شخصیتی، سنی، ظاهری، فرهنگی و مذهبی در این مرحله بسیار بسیار حائز اهمیت است. در واقع دو نفر هر چقدر هم کفو تر باشند احتمال موفقیت ازدواج بالاتر خواهد بود. خانواده ها برای شناخت تمام این موارد می توانند بسیار به فرزندان خود کمک کنند در واقع در کنار آن ها باشند تا انتخاب صحیح تری انجام دهند.
3.  معیار های بعد از ازدواج
مهارت هایی مانند قدر دانی کردن، ابراز محبت، احساس مسئولیت در مقابل یکدیگر، حفظ حریم های خانواده ها، مدیریت روابط و … توسط زوجین می تواند ازدواج موفق آن ها را به یک خانواده موفق تبدیل کند.
•  چرا جوانان در یک ارتباط اولیه دوستی خود را عاشق و شیفته می بینند و بعد از مدتی که از این ارتباط اولیه گذشت با شکست مواجه می شوند؟
اسم این را نمی توان عشق گذاشت این موضوع در روان شناسی جذابیت نام دارد. تعریف عشق از منظر روان شناسی یعنی جذابیت و احساس رضایتمندی با قرار گرفتن در کنار شخصی که این جذابیت را برای شما بوجود اورده است.حال این جذابیت عامل ایجاد یک رابطه است اما الزاما عامل نگه دارنده رابطه نیست. تداوم یک رابطه به توان مهارت های دو طرف رابطه بستگی دارد زیرا رابطه کنش متقابل بین دو فرد است و اگر نگاه مسئولانه از جانب هر دو نفر باشد حتما نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.
•  برای ازدواج پایدار چه باید کرد؟
برای داشتن یک ازدواج مطلوب و موفق نیاز است که رابطه ای به مدت شش ماه تا یک سال وجود داشته باشد اما نه به صورتی که در تصور عام وجود دارد. در این زمان بهتر است که حتما خانواده ها در جریان باشند و روند آشنایی با کمک آن ها صورت گیرد. خانواده ها می توانند با انجام تحقیقات و ایجاد ارتباطات خانوادگی بستر مناسب تری را برای شناخت فراهم کنند در این زمان باید به جزئیات وتناسباتی که قبلا گفتیم نهایت توجه را داشت. مشاورین و متخصصین ازدواج و خانواده در این زمان می توانند به جوانان کمک کنند تا انتطارات منطقی و غیر منطقی خود را بشناسند. در مشاوره قبل از ازدواج با اجرای تست های مشخصی می توان سلامت روانی فرد را سنجید و اگر یکی از طرفین مهارتی را در زمینه خاصی نداشت به او آموزش داد و نهایتا با کمک مشاور مشخص می شود که آیا این دو فرد برای ازدواج مناسب هم هستند یا نه.
•  نقش دین  و مذهب در باورپذیری  و استحکام یک زندگی پایدار چیست؟
دین و مذهب در کشور اسلامی ما جز باور ها و اعتقادات است و توجه به اصولی که دین اسلام تاکید خاص بر آن دارد باعث تسهیل و تداوم یک ازدواج می¬گردد. پایبند بودن به اخلاقیات و اعتقادات مذهبی می تواند از بروز بحران های آسیب زا جلوگیری نمایند.
•  نقش مشاوران و روان شناسان برای راهنمایی وهدایت زوج های جوان به چه میزان است؟
قاعدتا بسیار موثر می باشد می توانند با کمک مشاور روش صحیح ارتباط را بیاموزند . میتواند با کمک مشاور به ارتقاء سطح کیفی زندگی خود در تمام ابعاد(عاطفی، جنسی و …) بپردازند. چه مشاوره قبل از ازدواج و چه مشاوره خانواده به عنوان یک علم می تواند به کمک خانواده ها آمده و تاثیر به سزایی در جلوگیری و کنترل استرس ها داشته باشد. البته هیچ مشاوری نمی تواند بالاجبار زندگی کسی را تغییر دهد مگر اینکه آن شخص بخواهد از کمک مشاور استفاده کنند.
•  آیا وجود فرزند در زندگی می تواند منجر به ثبات و ادامه زندگی مشترک شود؟
لزوما فرزند ضامن بقای زندگی مشترک نیست اما برای هر نوع تصمیمی وجود فرزند باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود. اگر پدر یا مادری تصمیم می گیرند بخاطر وجود یک فرزند به زندگی مشترک ادامه دهند پس باید حتما روش زندگی خود را تغییر دهند  و این واقعیت را بپذیرند که فرزند او در اولویت است نه اینکه به همان کشمکش ها ادامه دهد و محیط متشنجی را ایجاد کند چون بنا بر پژوهش های انجام شده مشخص گردیده است که فرزندانی که در محیط های ناامن و پر استرس بزرگ می شوند اضطراب و پرخاشگری بیشتری دارند از فرزندان تک والد. پس والدین موظف هستند تا محیط امن و آرامی را در خانواده برای فرزند خود ایجاد نماید.
•  دلیل و عامل اصلی طلاق در بین خانواده ها چیست؟
اگر بخواهیم از بعد روانشناسی بیان کنیم عواملی مانند عدم ارتباط صحیح زوجین با یکدیگر،عدم توانایی در گفتگو کردن، دخالت خانواده ها، عدم کنترل خشم،عئم احساس تعهد، اعتیاد، اختلالات شخصیت، تغییر هنجارهای اجتماعی در فروپاشی زنذگی زناشویی موثر است.
•  به عنوان یک روانشناس خانواده و کودک چه توصیه ای برای جوانان در خصوص آغاز زندگی مشترک دارید؟
اول ویژگی های شخصیتی خودشان را بشناسند . معیار هایی برای انتخاب در نظر داشته باشند، با کمک یک مشاور انتظارات منطقی و غیر منطقی خود را از هم تفکیک کنند، در انتخاب خود به تناسبات خیلی خیلی دقت کنند، در ابعاد مختلف  هم کفو هم باشند و خود را در قبال رفتارها و نش های پیش آمده در زندگی مسئول بدانند در واقع به سه عملی که بسیار دارای اهمیت است توجه نمایند این سه مورد عبارت اند از تفاهم(شبیه هم فهمیدن و درک تفاوت ها)، توافق( قرارداد مشترک برای تفاوت ها) و تعهد(الزام به انجام توافقات).
گزارش: شاهین آبزن
برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره