شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی اذان صبح به افق رشت ۰۵:۳۰
انوش نصر ماسوله ، هنرمند تئاتر و سینما:

کارناوال روز رشت؛ واقعیت،حقیقت نیست

شناسه خبر : ۲۸۶۵ - جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۵

یادداشت

کارناوال تئاتر روز رشت از سوی برادران ارزشمند ما آنگونه بازتاب داده شد توگویی تاریخ تکرار شده است و یکبار دیگر جشن هنر شیراز در قبل از انقلاب پیرامون تخت جمشید رخ داده است.
عصرشنبه مورخ ۱۲ دی ماه جاری، برگزاری کارناوال تئاتر گیلان را از سبزه میدان تا خانه فرهنگ و هنر رشت با حضور ۵۰ گروه نمایشی و با شرکت هنرمندان شهر رشت برگزار شد.
کارناوالی به نیت تبدیل رشت به پایتخت تئاتر ایران، که بر اساس مدارک موجود در گذشته های دورهم ام البلاد سینما و تئاتر ایران بوده را یقینا همشهریان نازنین ما تا ساعت ها با اشتیاق وصف ناپذیری این رخداد فرهنگی، هنری را به تماشا ایستادند.
این جنبش و حرکت نمادین (روز رشت) نامگذاری شد. روز بعدتر حرکت موصوف از سوی برادران ارزشمند ما آنگونه بازتاب داده شد توگویی تاریخ تکرار شده است و یکبار دیگر جشن هنر شیراز در قبل از انقلاب پیرامون تخت جمشید رخ داده است.
حرکتی که به وسیله هنرمندان وارداتی انجام شد و در پاره ای از مواقع آثاری تهوع آور و با قواره ی شرم آوری را به اجرا درمی آورند.
و در اذهان تداعی شد که مردم شریف رشت عین همان اجرا های سخیف را در پیاده راه فرهنگی شهر رشت به تماشا ایستادند، البته که اینگونه همسان سازی اجرای برگزاری کارناوال تئاتر گیلان با جشن هنر شیراز در پیش از انقلاب را نوعی کم لطفی و جفا کردن به جوانان هنرمند تئاتری دیار ما میتوان تلقی نمود.
نگارنده با پشتوانه حضور مستمر شصت سال در میادین فعالیت های فرهنگی هنری، خود شاهد تمامی اجرا های روز مذکور بوده است، که خوشبختانه در تمامی اجراهای پنجاه اثر حرکت های نمایشی، فقط قسمتی از آن به اجرای صحنه ای از حرکات یک مراسم شادمانی سنتی، آیینی ما گیلانیان اختصاص یافته بود و هنرمندان محلی این صحنه با لباس های بومی سنتی گیلان این آیین چند صد ساله شادمانی ما را به اجرا در آوردند، آیینی که اصولا همه ساله اجرای اینگونه سنت در میادین عمومی هم رویت شده و می شود.
لذا فاصله این اجرا فی المثل با اجراهای بعضا ننگین جشن هنر شیراز قبل از انقلاب به وسیله تنی چند از گروه های وارداتی از کف دریاست تا سطح ماه، باری اعتراض عده ای از برادران عزیز ما با اجرای مراسم سنتی روز دوازده دی ماه کارناوال تئاتر گیلان به وسیله چند تن از هنرمندان، مجری یک واقعیت بوده لیکن بازتابش آنگونه که اذهان عمومی مردم شریف گیلان و ایران اسلامی را مشوش کند حقیقت نبوده چرا که، حقیقت رسیدن به معناست و معنا را خدا عالم است.

منبع: گیل خبر

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره