شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی اذان صبح به افق رشت ۰۵:۳۰
رئیس جمهور در جمع علما، نخبگان، برگزیدگان و ایثارگران گیلان:

باید راه سازنده تعامل با دنیا را پیدا کنیم/مقابل 16 کشور دنیا قدعلم کردیم و این آسان نبود

شناسه خبر : ۲۲۳۴ - چهارشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۰:۰۰

دانش و فن آوری

رئیس جمهور گفت: باید راه سازنده تعامل با دنیا را پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در جمع علما، نخبگان، برگزیدگان و ایثارگران گیلان با ابراز خرسندی از حضور در گیلان اظهار کرد: سخن گفتن در این جمع کار آسانی نیست، اما هر آنچه که خواهیم داشت در سایه علم و دانش است.
وی ادامه داد: اینکه قلم عالم با خون عالم مقایسه شده، نشانه این است که علم و ایثار باید در کنار یکدیگر قرار گیرد و اگر در میدان‌های جنگ از طراحی دقیق و ابزار دقیق استفاده نمی‌کردیم در کنار ایثار و فداکاری، به هدف نمی‌رسیدیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در ماه، به طور متوسط یک عملیات در دوران جنگ داشتیم، خاطرنشان کرد: برای انجام عملیات یک سال تمام کار می‌شد؛ به طور مثال تعداد کمی از عملیات والفجر خبر داشتند، چراکه ضامن این عملیات حفاظت اطلاعات بود.
روحانی، برنامه‌ریزی در کنار جبهه و ایثار را موجب پیروزی در جنگ عنوان کرد و یادآور شد: در طول دوران نهضت اسلامی از سال 41 تا بهمن 57 اگر رویکرد و هدف و برنامه امام خمینی(ره) نبود، نمی‌توانستیم به پیروزی برسیم.
وی اضافه کرد: رویکرد امام خمینی (ره) این بود که باید افکار عمومی را برای یک انقلاب آماده کنیم و همواره دنبال این رویکرد بود و هرگز بدون مشورت حتی با شاگردانش تصمیم مهم اتخاذ نمی‌کرد و در انقلاب در اواسط سال 57 شعار «استقلال، آزادی حکومت اسلامی» بود و مشورت‌های زیادی امام (ره) با شهید بهشتی و بزرگان دیگر داشت.
رئیس جمهور با بیان اینکه امام (ره) با مشورت در پاریس اعلام کرد که حکومت ما جمهوری اسلامی خواهد بود، تأکید کرد: شعار از حکومت اسلامی به جمهوری اسلامی تغییر یافت و امام (ره) پرچمدار این نهضت بود.
روحانی با اشاره به اینکه در دورانی که شرق و غرب علیه ایران بودند مردم روی پای خود ایستادند و در دفاع مقدس هم چنین بودند، عنوان کرد: از سال 41 تاکنون سه حادثه مهم رخ داد؛ یکی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود که ملت بزرگ ایران فداکاری جانانه کردند و همه دست به دست هم دادند و پیروز شدند.
وی با بیان اینکه نباید دنبال هوچی‌گری باشیم اما باید دنبال نقد باشیم و نقد دلسوزانه به نفع کشور است، یادآور شد: به نظر بنده امروز در کارزار دیپلماسی که سرداران دیپلماسی ما در مقابل دنیا قد علم کردند بسیار کار پیچیده‌ای انجام شده است و به دلیل اینکه پایان نیافته نمی‌توانیم تمام موارد آن را اعلام کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه نمی‌توانیم تمام بخش‌های مذاکرات را اعلام کنیم، متذکر شد: کار عظیمی در این 17 ماهه انجام شده و از اینکه در مقابل 16 کشور دنیا بنشینیم و حرف بزنیم کار آسانی نیست.
روحانی بیان داشت: ما می‌توانیم مسیر خود را برای موفقیت با هزینه کمتر انتخاب کنیم و نخبگان و برگزیدگان استان گیلان نقش مؤثری دارند.
وی با اشاره به اینکه باید راه سازنده تعامل با دنیا را پیدا کنیم، توضیح داد: اگر کسی نقد دارد جمع‌بندی کرده و نظرش را اعلام کند؛ از نظر منتقدان استفاده می‌کنیم، چراکه نقد دلسوزانه یاری کردن دولت است.
روحانی اضافه کرد: فرزندان ملت در دوران دفاع مقدس زیارت عاشورا می‌خواندند که هیچ‌کس فراموش نمی‌کند و عنایت حق، ما را در جنگ تحمیلی پیروز کرد.
رئیس جمهور، انتخاب تعامل عزت‌مندانه با جهان را مهم دانست و اضافه کرد: احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها ممکن است دارای نظرات مختلف باشند و در جامعه ممکن است نظر ما مانند یکدیگر نباشد و باید با هم بحث کنیم.
روحانی، منتقد دلسوز را مانند حامی دلسوز خواند و بیان داشت: در سال همدلی و همزبانی باید حداکثر استفاده را ببریم و اینکه چگونه می‌توان همدلی و همزبانی را بیشتر کرد و این امر با علم، گذشت و ایثار امکانپذیر است.
وی عنوان داشت: گاهی باید به خاطر منافع ملی و کشور گذشت کنیم و در مسائل نظری و بحث‌های سیاسی باید نظر خود را به قصد غربت انجام دهیم و راه ایثار را برگزینیم.
رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه به پیشگامان ایثار افتخار می‌کنیم و باید این راه را ادامه دهیم تا جامعه ما به اوج برسد، گفت: یکی از طرح‌هایی که باید برای سلامت مردم دنبال شود، موضوع فاضلاب و زباله بوده که در استان‌هایی مانند گیلان سخت‌تر است.
روحانی با بیان اینکه دولت مصمم است تا مشکلات کشور را برطرف کند، گفت: تصمیم‌های دولت تاثیرگذار است و این تصمیم‌ها فردی نیست.
وی، تصمیم‌های اساسی در اقتصاد را تأثیرگذار خواند و یادآور شد: در این مسیر نخبگان و تمام صاحب‌نظران باید کمک و یاری کرده و مسئولان با آنها جلسه برگزار کنند.
رئیس جمهور با تصریح بر اینکه سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان صرف طرح‌های عمرانی کردیم، متذکر شد: هنوز در حال تحریم هستیم و امسال رقم بالاتری اجرا می‌کنیم، اما کشور سرمایه کلان می‌خواهد و باید سرمایه را جذب کنیم.
روحانی، گیلان را استان امنی برای جذب راحت سرمایه دانست و یادآور شد: طرح‌ ماهی قفس شیوه بسیار خوبی است و توسعه پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: در بحث فاضلاب و زباله بخش‌خصوصی می‌تواند سرمایه‌گذاری و به دولت کمک کند و باید تشویق کنیم و همه را به استان بیاوریم.
رئیس جمهور در پایان با تأکید بر اینکه برای کشور بسیار کار و فداکاری شده است، عنوان داشت: باید قدردان ایثار و فداکاری خانواده‌های شهدا باشیم.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره