شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۳۸
فرمان ناوگان شمال نداجا مطرح کرد

استقلال و خودکفایی ناوگان دریایی شمال

شناسه خبر : ۱۲۲۱۹ - سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹

اجتماعی > اقتصادی > تیتر یک > سیاسی

فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: ناوگان شمال با در اختیار داشتن ناوهای ویژه به استقلال و خودکفایی رسیده است.

امیر دریادار دوم احمدرضا باقری صبح امروز در تالار حکمت دانشکده علوم انسانی دانشگاه گیلان با تبریک پیروزی سپاه بر نیروهای تکفیری و روز نیروی دریایی اظهار کرد: باوجوداینکه شهدای زیادی در هفتم آذر تقدیم انقلاب شدند اما این روز بسیار ارزشمند است.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب بیان کرد: شهادت برای انقلاب و جمهوری اسلامی یک اندوخته ارزشمند است.
وی با اشاره به اتفاقات سال ۵۹ در جمهوری اسلامی گفت: نیروی دریایی در ابتدای سال ۵۹ اقدامات مهمی در منطقه انجام داد.
باقری بابیان آمادگی نیروی دریایی در ابتدای سال ۵۹ گفت: نیروی دریایی در مقابل کشوری قرار گرفت که از بُن دندان مسلح بود و بزرگ‌ترین قدرتمندان جهان پشتوانه او بودند.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با تأکید بر شکستن تابوی دشمن در نخستین روزهای عملیات گفت: در هفت آذر شریان‌های صدور نفت توسط نیروی دریایی شکسته شد.
وی بابیان ‌اینکه بیش از دوسوم از تجهیزات عراق از عرصه دریا خارج شد بیان کرد: نیرویی تحت عنوان نیروی دریایی عراق عملاً از صحنه حذف شد و تا پایان جنگ خبری از نیرو دریایی ارتش عراق نشد.
باقری با اشاره بر اینکه عملیات هفت آذر بزرگ‌ترین پیروزی را پس از ۶۷ روز برای سپاه اسلام به بار آورد گفت: این پیروزی تابوی شکست‌ناپذیر صدام را درنهایت تعجب اذهان دنیا شکست.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: پیروزی هفت آذر نشان از توانمندی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریا بود، چراکه ۹۰ درصد اقتصاد کشور از راه دریا صورت می‌گرفت.
وی بابیان اینکه عمده خدمات کشور از بندر دریایی امام (ره) انجام می‌گرفت خاطرنشان کرد: واردات کشور از طریق کشتی‌های تجاری در این بندر تخلیه می‌شد لذا ما نیاز داشتیم شریان اقتصادی کشور را حفظ کنیم.
باقری با اشاره بر اینکه ناوگان‌های دریایی اهمیت زیادی در طول هشت سال دفاع مقدس برای کشور داشت گفت: ناوهای جوشن، تیران، ماهان، کیهان و کهنمویی از ناوهایی بودند که در عرصه نیروی دریایی تقدیم انقلاب اسلامی شد.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به آیات قرآن مبنی بر فواید دریا اظهار کرد: کشور ما بیش از سه هزار کیلومتر مرز دریایی دارد لذا از خصوص تجارت دریایی، مرزهای دریایی برای ما بسیار حائز اهمیت است.
وی بابیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مردم دنیا در حاشیه دریا زندگی می‌کنند گفت: این نشان از اهمیت دریا در زندگی مردم دارد، توسعه تجارت از طریق حمل‌ونقل دریایی و ارتباط با کشورها و اعمال قدرت و اراده ملی ازجمله اهمیت‌های دریا برای جمهوری اسلامی است.
باقری با اشاره بر اینکه استفاده از دریا به‌منظور حضور مقتدرانه و صیانت از کشور است افزود: توسعه دریایی برای ایجاد مشاغل از اهداف بزرگ و سیاست‌های استفاده از دریاست.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره به بیانات رهبر انقلاب بر تمرکز توسعه اقتصاد دریا محور گفت: مهم‌ترین اصل این ‌است که باید نیازها و توانمندی‌ها در نظر گرفته شود و بر اساس سیاست‌های دریا محور تنظیم شود.
وی امنیت را یکی از مؤلفه‌های توسعه اقتصاد دریا محور دانست و افزود: ناوگان نظامی، ناوگان تجاری و داشتن فرهنگ دریایی و تدوین راهبردها توسط مسئولین کشور برای این امر نیاز است.
باقری گفت: در بحث آبادی شهرها در برنامه ششم، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار توسعه سواحل مکران است، ایجاد زیرساخت‌های لازم توسط نیروی دریایی در این ‌منطقه در حال شکل‌گیری است.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: فردا بندر جاسک شاهد افتتاح فرودگاهی است که به همت تلاشگران نیروی دریایی در این منطقه ایجادشده است.
باقری تصریح کرد: در طول این مأموریت باید حوزه مأموریت نیروی دریایی گسترش پیدا می‌کرد و این گستره با بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر با اسکورت ۸۵۰۰ کشتی توانسته است امنیت لازم‌ را برای خطوط کشتی‌رانی حفظ کند.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با اشاره بر اینکه گستره دریایی خزر ازلحاظ بحث انرژی اهمیت ویژه‌ای دارد گفت: رتبه چهارم ازلحاظ وسعت حاشیه دریا متعلق به ایران است.
وی بابیان اینکه اقتصاد دریا محور مورد تأکید رهبر انقلاب است گفت: ما توانستیم تجهیزاتی را فراهم کنیم که امنیت و اقتدار و توانمندی را در توسعه اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند.
باقری ناوهای کلاس پیکان را ازجمله توسعه‌های اقتصاد دریایی دانست
و گفت: ناو سپر در بندر انزلی بر اقتدار دریایی ما در توسعه اقتصادی می‌افزاید، ناوگان شمال با در اختیار داشتن ناوهای ویژه به استقلال و خودکفایی رسیده است.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش دریای خزر را دریای صلح و دوستی دانست و گفت: این صلح نه در شرایط ضعف و ناتوانی بلکه در شرایط اقتدار و توانمندی بروز می‌کند.
وی از شرکت ناوگان شمال در مسابقات بین‌المللی خبر داد و گفت: تیم ایران در بین کشورهای شرکت‌کننده رتبه دوم را کسب کرد، شرکت در مسابقات ورزشی نظامی تهدیدی تمام‌عیار است و اقتدار نیروی نظامی ایران را به دنیا نشان خواهد داد.
باقری از تعاملات دریایی ارتش ایران با دیگر کشورها خبر داد و گفت: ما در طی یک سال اخیر پذیرای بیش از سه ناوگروه از کشورهای قزاقستان، آذربایجان و روسیه بودیم و سه ناوگروه خود را به این کشورها اعزام‌ کردیم و تعاملات خوب تجاری، نظامی و آموزشی با دیگر کشورها داشتیم.
فرمانده ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش با تأکید بر اینکه موفقیت‌های دریایی مرهون زحمات تلاشگران نیروی دریایی است بیان کرد: این اقتدار مدیون خون شهدای هسته‌ای، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره