شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی اذان صبح به افق رشت ۰۵:۳۰
مدیرکل گمرک آستارا خبر داد

کاهش ۱۵ درصدی صادرات کالای غیر نفتی از آستارا

شناسه خبر : ۱۱۰۷۴ - دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰

اقتصادی

مدیرکل گمرک آستارا از صادرات 24 هزار تن کالای غیرنفتی با 15 درصد کاهش از مرز زمینی این شهرستان خبر داد.

رسول امیدی عصر امروز در جمع خبرنگاران خبرنگاران با اشاره به صادرات ۲۴ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۱۴ میلیون دلار از مرز زمینی این شهرستان در سال ۹۵ اظهار کرد: مقدار صادرات مذکور به لحاظ ارزی ۳۰ درصد افزایش داشته و به لحاظ وزنی ۱۵ درصد کاهش داشته است.
وی بیشترین کالای صادر شده را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد و افزود: محصولات مذکور به جمهوری آذربایجان، روسیه و گرجستان صادر شده است.
مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به واردات ۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیون دلار از مبدأ گمرک این شهرستان به کشور، تصریح کرد: بیشترین کالایی که از مبدأ گمرک آستارا از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی است.
امیدی به ترانزیت خارجی ورودی کالا اشاره کرد و گفت: در فرودین ماه سال جاری بیش از پنج هزار تن کالای لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن به ارزش هشت میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.
وی، میزان ترانزیت خارجی ورودی کالای مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را از نظر وزن ۱۱۵ درصد و به لحاظ ارزی پنج درصد با افزایش خواند و بیان کرد: کالای مذکور از آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.
مدیرکل گمرک آستارا، میزان ترانزیت خارجی خروجی را ۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون دلار از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین بیان کرد و افزود: مقدار ترانزیت کالای مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۴۸ درصد و از نظر ارزش ۹۹ درصد افزایش داشته است.
به گفته این مسؤول، بیشترین کالای ترانزیت شده در مدت مذکور لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، گچ، لباس، مواد شیمیایی، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات است.
وی از صادرات هفت تن کالا به ارزش ۱۶ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا خبر داد و اظهار کرد: بیشترین کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی است.
مدیرکل گمرک آستارا، تعداد اتباع خارجی ترددکننده از مرز زمینی آستارا در مدت مذکور را ۷۱ هزار و چهار نفر اعلام کرد و یادآور شد: آمار اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی ۱۶ درصد و از نظر مسافران ورودی ۳۲ درصد افزایش داشته است.
این مسؤول، درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا را بیش از ۱۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال برآورد کرد و گفت: درآمد عمومی گمرک آستارا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.
امیدی در ادامه ساعت کار اداره کل گمرک آستارا در طول تعطیلات نوروزی را ۱۲ ساعت دانست و گفت: از تاریخ ۲۵ اسفندماه سال ۹۵ تا ۱۴ فروردین سال جاری بیش از ۹۷۰ دستگاه سواری و اتوبوس تحت رویه خروج موقت از کشور خارج و ۱۳۸ دستگاه سواری و اتوبوس تحت رویه ورود موقت، وارد کشور شده است.
وی، میزان واردات کالا در طول تعطیلات نوروزی را به ارزش ۲ میلیون و ۶۵۴ هزار دلار، میزان صادرات کالا را به ارزش ۱۱ میلیون و ۲۶۹ هزار دلار، میزان ترانزیت خارجی ورودی را ۷ میلیون و ۴۸ هزار دلار و میزان ترانزیت خارجی خروجی را ۳۱ میلیون و ۷۱۹ هزار دلار عنوان کرد.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

يک ديدگاه

ارسال دیدگاهی در این باره