سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۳۹

سقالکسار، دریاچه ای با چشم انداز زیبا و تمیز

شناسه خبر : ۱۰۷۵۹ - شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸

اجتماعی > تیتر یک > گردشگری

بعداز طی مسافت 20 کیلومتری از رشت به سمت روستای سقالکسار به منطقه ای بکر و زیبا می رسیم که سد خاکی سقالکسار به مساحت 15 هکتار در آن واقع شده است.

سقالکسار روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر رشت در دهستان لاکان قرار دارد در اطراف مزار آقا سید شریف دریاچه های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی می باشند. یکی از بزرگترین این دریاچه ها سد خاکی سقالکسار می باشد که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع شده است و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می کند. با حدود یک ربع ساعت رانندگی از رشت می توان به این روستای فوق العاده زیبا رسید.

با توجه به اینکه این منطقه گردشگری به اندازه ای زیبا و دیدنی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، شایسته است که مسئولین به فکر آسفالت مناسب برای رفت و آمد و مشکلات ترافیکی در روزهای تعطیل که گردشگران و مسافران زیادی از آن دیدن می کنند، باشند. در طی سه سال اخیری که کماکان به این منطقه رفت و آمد داریم نقاط متعددی در این مسیر وجود دارد که آسفالت مناسبی نداشته و جالب است که تا کنون مسئولین به فکر تعمیر و روکش آن نیوده اند.

واژه‌ سقالکسار به‌ معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌ آمدند و از چشمه موجود در آن آب می‌ خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.
روستای سقالکسار با چشم اندازی زیبا، سرشار از سکوت دریاچه ایست که انبوهی از درخت های جنگلی سر به آسمان کشیده  آن را احاطه کرده است.


پاکیزه‌گی این روستا یکی از ویژگی‌های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزه‌گی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست که در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

لازم به ذکر است که مسئولین مرتبط با توجه به تعداد زیاد گردشگران در ایام عید و روز های تعطیل به فکر ایجاد و افزایش سرویسهای بهداشتی مناسب در این منطقه باشند.


دسترسی به این روستا از طریق ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای توریستی سقالکسار امکانپذیر است.
همچنین از جاده قزوین به رشت، بعد از پلیس راه، تقاطع روگذر به سمت فومن، آقاسید شریف از دیگر مسیرهای دسترسی است.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره