سه شنبه, ۳ بهمن ۱۳۹۶
اوقات شرعی نیمه شب شرعی به افق رشت ۲۳:۳۹
روحانی:

برخی توطئه‌ها برای ناامیدی مردم است

شناسه خبر : ۱۰۷۲۴ - پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳

اجتماعی > اقتصادی > تیتر یک > سیاسی

رئیس جمهور گفت: توطئه‌هایی امروز برای ناامیدی مردم است و می‌خواهند بگویند مردم ایران که در سال 92 رأی دادید، کار درستی نکردید.

رئیس جمهور گفت: توطئه‌هایی امروز برای ناامیدی مردم است و می‌خواهند بگویند مردم ایران که در سال ۹۲ رأی دادید، کار درستی نکردید.
حسن روحانی ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح دو پست اسکله بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی تعدادی از پروژه‌ها را به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح کرد.
وی در مراسم مذکور با قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: ۱۸ ماه پیش برای ساخت چند پست اسکله در منطقه آزاد انزلی دستورات لازم صادر شد ضمن اینکه باید ۲۳ پست اسکله ساخته شود و امروز دو پست اسکله این بندر افتتاح رسمی می‌شود.
وی با بیان اینکه از دریای خزر به خوبی استفاده نشده است، افزود: برای تفریح مردم در دریای خزر و قایقرانی یک کار بزرگ و ارزشمند و در خور دریای خزر انجام ندادیم و طرح مارینای بندر کاسیپن که ۳۵۰ قایق می‌تواند در آن پهلو بگیرد فرصتی برای بهره‌مندی تفریحی از دریای خزر است.
رئیس جمهور با اشاره به استفاده‌های مختلف از ظرفیت‌های دریای خزر تصریح کرد: شنای سالم در دریا یکی از ظرفیت‌هاست و می‌توان تفریحات زیادی از دریا شود باید از این موهبت استفاده کرد و غواصی و قایقرانی را ایجاد کرد.
وی به ارزشمندی تالاب‌ها از جمله تالاب بین‌المللی انزلی اشاره کرد و گفت: باید از ظرفیت تالاب انزلی حفاظت شود، تالاب در فصل تابستان پر از گل می‌شود و می‌تواند جاذبه گردشگری و توریستی داشته باشد و باید از ارتباط خود با کشورهای همسایه استفاده کنیم.
روحانی با بیان اینکه پنج کشور در حاشیه دریای خزر وجود دارد، گفت: یکی از راه‌های دسترسی به این کشورها ارتباطات دریایی بوده و ارزان‌ترین وسیله، حمل و نقل دریایی است و کالا و غلات و صنعت داریم که باید صادر کنیم و یکی از بحث‌های ما در روسیه نوع ارتباطات ما بود.
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته ارتباطات دو کشور در زمینه اقتصادی و تجاری ۷۰ درصد پیشرفت داشت، افزود: اکنون فعالیت اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و روسیه به ۲۰۰ درصد رسیده و افزایش یافته است.
رئیس جمهور ارتباط بین پنج کشور را بسیار با اهمیت خواند و گفت: باید اسکله‌های بزرگ بندری داشته باشیم و اسکله ۱۲ هزار تنی در بندر کاسپین داریم که با آبخور ۱۴ متر می‌تواند افزایش یابد و استعداد بسیار خوبی در کنار دریای خزر داریم که باید از آن استفاده کنیم و یکی از راه‌های بهره‌برداری از دریا، پرورش ماهی در قفس است که مزایایی دارد و باید استفاده کنیم.
وی ایجاد آکواریوم بزرگ در منطقه آزاد انزلی را آشنایی با نعمت خداوند دانست و یادآور شد: در کشورهای مختلف آکواریوم وجود دارد و مردم باید بیایند از این تفریحات سالم لذت ببرند و این امر جزو برنامه‌های منطقه آزاد است.
روحانی با اشاره به اینکه برخی ایرادها به مناطق آزاد وجود دارد مبنی بر اینکه منطقه واردات آزاد است نه صادرات، گفت: منطقه آزاد باید موجب توسعه ارتباطات و جاذبه‌های کشور شود و نوبخت باید به منطقه آزاد کمک کند تا این منطقه به راه‌آهن متصل شود.
وی موضوع ترانزیت را مهم دانست و اضافه کرد: ۲۰ میلیون تن کالا از شبه قاره هند به روسیه می‌رود و اگر ۵ میلیون تن از ایران عبور کند راه نزدیک‌تر می‌شود و سودآور است و امتیاز اقتصادی دارد.
رئیس جمهور گیلان را حلقه وصل بین مناطق ایران و کشورهای شمالی دانست و گفت: یکی از قراردادهای ما در روسیه انعقاد ۶ هزار واگن باری است که حدود ۵ هزار واگن باری در ایران ساخته می‌شود و جوانان را مشغول به‌کار می‌کند و حرکت خوبی برای اشتغال ایجاد شده است.
وی به انتقادهای صورت گرفته در برخی رسانه‌ها اشاره کرد و متذکر شد: توطئه‌هایی امروز برای ناامیدی مردم است و می‌خواهند بگویند مردم ایران که در سال ۹۲ رأی دادید، کار درستی نکردید اما مردم خودشان انتخاب کردند و کسی که انتخاب شد منتخب مردم است و اگر مردم نباشند و کمک نکنند دولت قادر به انجام کارهای عظیم نیست.
روحانی با بیان اینکه به‌زودی راه‌آهن رشت‌ـ‌آستارا با مشارکت آذربایجان آغاز می‌‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع نهایی شده و به زودی ‌آغاز می‌شود و هر قدمی که برداشته شود باید امید ایجاد کند و برای استان سرسبز گیلان یا هر جای دیگر ایران باید از این فضا و امکانات استفاده کنیم.
وی ماه رجب، شعبان و رمضان را ماه همکاری خواند و یادآور شد: امیدواریم برخی رسانه‌ها شیوه‌هایی که دارند در این سه ماه کنار بگذارند و از ماه شوال دوباره آغاز کنند.
مدیر عامل منطقه آزاد انزلی نیز در مراسم مذکور به بازدید روحانی در سال ۹۴ از این منطقه اشاره کرد و گفت: اگر این حضور نبود شاید به نتیجه لازم نمی‌رسیدیم و ۱۸ ماه کار شبانه‌روزی صورت گرفته و در بندر کاسپین کار کردند، بندری که باید ۱۱ سال دیگر افتتاح می‌شد به بهره برداری رسید.
رضا مسرور عمق آب‌های منطقه را ۱۴ متر عنوان کرد و گفت: این امر موجب می‌شود به راحتی کشتی‌ها پهلو بگیرند و بندر استعداد دارد نبدیل به بندر نسل سوم شود و اهمیت بندر منشا اصلی به گیلان است.
وی اسکله گردشگری دریایی را بزرگ‌ترین مارینای کشور دانست و گفت: در دریای خزر عملاً گردشگری دریایی تعطیل بوده و با افتتاح اسکله مارینا، گردشگری دریایی را خواهیم داشت و به گردشگری دریایی کمک می‌کند و با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی این بندر ساخته می‌شود.
مدیر عامل منطقه آزاد انزلی از ساخت بزرگ‌ترین آکواریوم کشور با ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه خبر داد و یادآور شد: ۱۰ هزار متر مربع زیربنای این پروژه بوده و اکنون منطقه آزاد انزلی با ابتدای دولت متفاوت است و زیرسازی در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده که از آثار برجام است.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره