شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶
اوقات شرعی اذان صبح به افق رشت ۰۵:۳۰
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان در جمع خبرنگاران

در قبال شهدا همه مسئول هستیم / وجود ۳ هزار نفر ایثارگر بیکار در گیلان

شناسه خبر : ۱۰۴۳۳ - سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰

اجتماعی > تیتر یک > فرهنگی و هنری

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان از برگزاری مراسم روز بزرگداشت شهدا با شعار راه شهیدان ادامه دارد ۲۲ اسفندماه جاری در این استان خبر داد.

عبدالله پاکاری در نشست خبری به مناسبت روز بزرگداشت شهدا با اشاره به اینکه ۲۲ اسفند فرصتی برای فرهنگ‌سازی و الگوسازی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است اظهار کرد: ۲۲ اسفند ماه سال ۵۸ بنیاد شهید و امور ایثارگران به فرمان امام(ره) تاسیس شده است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان گفت: برای مستندسازی خاطرات خانواده شهدا برنامه ای تدارک داده ایم که از امسال اجرا می شود و در همین راستا با ۱۵۰ خانواده شهدا مصاحبه صورت گرفت.
وی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز بزرگداشت شهید در تقویم رسمی کشور در سال ۸۳ اشاره کرد و افزود: در تلاش هستیم فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه نهادینه شود ضمن اینکه ۴۵ درصد از مردم با روز بزرگداشت شهدا آشنایی دارند و با اطلاع‌رسانی، آشنایی مردم از روز بزرگداشت شهدا بیشتر می‌شود.
عبدالله پاکاری اظهار کرد: تا سال ۹۲ عملا برنامه های خاصی برای روز شهدا نداشتیم و از سال ۹۲ با تشکیل ستاد برنامه های منسجم پیاده شده است و توانستیم این روز را بیشتر به مردم بشناسانیم و به طوری که در سال ۹۴ سطح آگاهی و اطلاعات مردم نسبت به روز شهدا به ۴۵ درصد رسیده است و انشالله مردم این روز را به عنوان یک روز ملی بشناسند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان روز بزرگداشت شهدا را فرصتی برای مرور فعالیت‌های انجام شده خواند و بیان کرد: گیلان دارای هشت هزار شهید، ۲۲ هزار جانباز و ۲ هزار و ۶۰۰ آزاده و ۱۹ شهید مدافع حرم بوده و تعداد ۱۴ خانواده سه شهید و ۱۳۹ خانواده دو شهید تقدیم انقلاب کردند.
وی با بیان اینکه در قبال شهدا همه مسئولیم یادآور شد: امانتی که شهدا به ما سپردند باید به خوبی به نسل های بعد منتقل کنیم زیرا اقتدار و سلامت کشور مانوس شدن با این فرهنگ غنی است.
پاکاری خاطرنشان کرد: برای بزرگداشت روز شهدا با تشکیل ستاد بزرگداشت مقام شهید در استانداری به ریاست معاون سیاسی امنیتی از ماه ها قبل برای روز بزرگداشت شهدا تدارک دیده شده است.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با بیان اینکه برنامه های متعددی توسط بنیاد شهید برگزار میشود افزود: برگزاری پیاده روی خانوادگی، بازدید از مراکز فرهنگی و ایثار شهادت استفاده از ظرفیت نماز جمعه، کاشت ۸ هزار نهال به نیت ۸ هزار شهید، تکریم از مادران شهدا در سالن الغدیر استانداری از جمله برنامه ها است.
وی با اشاره به وجود ۱۳۴ خانواده تک فرزند شهید در گیلان خاطرنشان کرد: تعداد ۱۲ خانواده تنها فرزند خود را تقدیم ارزش‌های اسلامی کردند، فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت ارمغان شهیدان است و باید آن را حفظ کرده و به خوبی به نسل آینده انتقال دهیم.
وی با بیان اینکه در استان گیلان حدود ۹ هزار از فرزندان ایثارگران در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: ۳ هزار ایثارگر داریم که بیکار هستند و اگر جامعه دانشگاهی اضافه شود اصلا این آمار برای استان گیلان خوب نیست. از امسال کسانی که می‌خواهند از سهمیه ۲۵ درصد دولتی استفاده کنند حتما باید در آزمون استخدامی شرکت کنند و خود سازمان سنجش تشخیص میدهد و عدالت رعایت می شود.
پاکاری با اشاره به وجود ۱۲۹۴ گلزار شهدا اظهار کرد: در آینده با گسترش و تجهیز گلزار شهدا قصد داریم تا مکانی برای برگزاری مراسم فرهنگی و برنامه های مختلف باشد و حدود ۹۹ درصد گلزار شهدا بازسازی شدند و تنها ۶ گلزار شهدا باقی مانده است.
این مسئول افزود: تا به امروز ۲۲۰ هزار از آثار شهدا جمع آوری شده که می تواند یک گنجینه ارزشمند برای فعالیت های علمی و فرهنگی قرار بگیرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان گفت: برای مستندسازی خاطرات خانواده شهدا برنامه ای تدارک داده ایم که از امسال اجرا می شود و در همین راستا با ۱۵۰ خانواده شهدا مصاحبه صورت گرفت.
وی افزود: همچنین طرح معتمدین ایثارگران از سال ۸۵ آغاز شده است و هدف آن استفاده از ظرفیت ایثارگران برای کمک به خود جامعه ایثارگران بوده و ایثارگران فعال در این مجموعه را در ۱۰ بخش تقسیم کردیم.

برچسب ها
مطالب بیشتر
ارسال نظر

ارسال دیدگاهی در این باره